Niečo z histórie...                                        Hlavná stránka    Rock & Metal    Galéria


Objavenie gitary

Keď som bol v 8. ročníku ZDŠ, objavil som doma gitaru, starú španielku a odvtedy sa datuje moja hudobná história. Zakrátko som si ju upravil na rockový štýl- dolný oblúk pri hmatníku som vyrezal  na spôsob gitár typu Les Paul (vtedy som ešte ani len netušil, že gitara takého tvaru sa volá Les Paul), osadil som do nej snímač a bola z nej elektrická gitara :-))

   

Moja prvá gitara, ešte pred úpravou

 

Skupina

Ale ešte predtým, než som si gitaru upravil založil som big-beatovú skupinu, čo na tom záležalo, že ani jeden z nás nevedel hrať, postupne sme sa učili. Bolo to obdobie veľkých rockových skupín a hitov, takže inšpirácia bola veľká. Prvou skladbou, ktorú sme skúšali nacvičiť, bola Massachusetts od Bee Gees.Bolo nás spočiatku 5 (ja - rytmická a sólová gitara, Martin Predný "Venduš"- bicie, Ján Molnár-rytmická a sólová gitara, Milan Jány- rytmická gitara, Ján Halász-požičiaval mi svoju elektrickú španielku).  Názov skupiny bol The Loose Loops .Predtým sa však volala The Birds, ale ztistili sme, že skupina s takým názvom už existuje. Niekoľko mesiacov po vzniku skupiny sme mali prvé vystúpenie v škole pred všetkými žiakmi, hrali sme nejaký rock and roll, ja som hral sólo, potom sme zahrali My little lady od The Tremeloes (bola to moja obľúbená skupina, boli aj na Bratislavkej lýre, od ich basgitaristu som odkukal mať gitaru zavesenú nie poza krk ako chlebník, ale zavesenú len cez jedno plece, to mi ostalo dodnes), spieval som ja v slovenskú verziu ( "...pri jednej plavovláske, čo mužov nemá v láske...").

V podstate sme nemali takmer nič.My gitaristi sme aspoň mali španielky, bubeník si zohnal jeden malý bubon, neskôr si kúpil činelu, ako kopák slúžila katedra (stôl učiteľa), vydával celkom dobrý zvuk.Ako zosilňovač slúžila  veľká premietačka filmov (mala zabudovaný zosilňovač), vydávala veľmi pekný zvuk. Cvičili sme v našej triede, neskôr v miestnej požiarnej zbrojnici.

     

 zľava - Ján Molnár, ja so svojou žltou basovou gitarou, Martin Predný, Milan Jány


 

Gitary

Spočiatku som hral hlavne sprievodnú gitaru a kde-tu sólo, ale potom sa mi zapáčila basová gitara, tak som si ako 15 ročný jednu sám vyrobil. Doslova na kolene. Pamätám si, ako som v pivnici pílkou vyrezával hmatník, nemal som však žiadne odborné znalosti, ani vhodný materiál, tak som hmatník vyrobil zo smrekového dreva, pražce som nezohnal, tak som si ich vyrobil z plechu (stočil som ho), boli hrubé- vtedy som netušil, že také hrubé pražce existujú aj v skutočnosti, tzv. "jumbo frets". Telo som vyrobil z lisovanej dosky,proste samý nevhodný materiál. Na to snímač, ladiacu mechaniku som zohnal z nejakej starej gitary, struny som kúpil. Natrel som ju žltou farbou, lebo som inú nemal poruke. Gitara mala krátky hmatník, ako klasická gitara, nie ako basová, ale čo je hlavné, hrala.

V podstate som sa nejako mal k výrobe gitár. Po čase totiž sme ostali v skupine len traja ( ja, Martin Predný  "Venduš" a Milan Jány), bolo treba aj sólového gitaristu, aj basového. Tak som vyrobil gitaru s 2 hmatníkmi. Horný hmatník bol basový, dolný klasický. Basovú gitaru som teda rozobral a jej hmatník použil, klasický hmatník som zohnal zo starej gitary. Hralo sa na nej ťažko, telo gitary bolo opäť z lisovanej dosky a prehýbala sa a struny dosť odstávali.  Avšak zohrala svoju historickú úlohu v prechodnej dobe, keď nás bolo v skupine málo. Dokonca sme s ňou boli aj na tzv. "prehrávkach" ( skúška pred komisiou za účelom získania licencie na verejné vystupovanie). To sme už boli stredoškoláci.Hrali sme tam okrem iného Medulienku a licenciu sme dostali. Síce všetci čumeli, že sme len traja a hlavne čumeli na moju gitaru...


Pokračovanie skupiny - I.

Trojčlenná skupina s mizernou výbavou nemala žiadnu šancu na úspech, preto do skuipiny pribudli ďalší dvaja členovia - Vladimír Ando (basová gitara)a Milan Kokavec (spev, aj keď bol aj gitarista, tá sa pre neho vtedy neušla, v skupine už bolo dosť gitár). Naši mi kúpili moju  prvú ozajstnú elektrickú gitaru Jolana Tornádo červenej farby. V tých časoch stála oveľa viac, ako bol bežný plat, preto som si to veľmi cenil a gitaru som si ponechal až dodnes.

     

Ja som si za peniaze, zarobené ťažkou prácou na letnej brigáde v oceliarňach v Kladne kúpil 50W zosilňovač Mono50, mal 100 V výstup. Za spoločné peniaze sme zakúpili reproduktorové skrine Delicia. Okrem môjho zosilňovača sme mali ešte jeden, neskôr sa dokúpil obrovský basový reproduktor. Sám som si vyrobil booster a wah-wah pedál (kvákadlo, teda elektrickú časť kvákadla, lebo mechanickú vyerobil Venduš).

Skupinu sme pomenovali (už neviem prečo práve tak) NÁLADY. Zostava bola takáto: ja (sólová gitara, spev), Vlado A. (basová gitara, spev), Martin P. "Venduš" (bicie), Milan J. (rytmická gitara, spev, Milan.K. (sólový spev). Cvičili sme  v kultúrnom dome v Okánikove. Mali sme licenciu na verejné vystupovanie, tak sa nám podarilo po známosti vybaviť si zopár vystúpení, t.j. zahrali sme na niekoľkých dedinských zábavách (Bodza, Zemianska Olča, Dedina Mládeže - tu sme hrali na Silvestra), zahrali sme na stredoškolskej zábave v aule gymnázia v Komárne, ako aj na našej vlastnej stužkovej v Dome odborov v Komárne. Repertoár tvorilo niekoľko vlastných skladieb ( o nich sa ešte zvlášť zmienim neskôr nižšie) a hlavne prevzaté skladby ( Prúdy, Beatles, Black Sabbath, Guess Who, Uriah Heep, maďarské skupiny - bolo to nutné vzhľadom na miestne publikum). Po skončení strednej školy skončilo aj naše pôsobenie, všetci sme sa rozišli kade-tade.

 

 

Zhodou šťastných okolností sa zachovala  nahrávka z jedného nášho nacvičovania, dlhé roky som skladoval jeden kotúč z magnetofónu a keď to technické možnosti dovolili, tak somn to stiahol do počítača a digitalizoval a napálil na CD. Kvalita nahrávky je mizerná, ako aj samotná kvalita hudby, ale pre nás má obrovskú hodnotu.

  nálepka na CD


Pokračovanie skupiny - II. (reunion)

Po 33 rokoch ma Vlado vypátral cez internet a nadviazali sme kontakty a v lete r. 2007 sme sa všetci stretli v Kolárove u Milana K. Tam sme si trochu spoločne zahrali, samozrejme to nestálo za veľa. Odvtedy sa stretávame. V poslednej dobe sa stretávame aj niekoľkokrát do roka v prenajatej sále hudobnej školy v Kolárove,kde cvičíme.

 

2007 - prvé stretnutie po rokoch....

 

 

2008 - stretnutie v lete

                                 

    


 

è  ďalšie  stretnutia skupiny  >>>

è  another band´s meetings >>>


 

  Hlavná stránka    Rock & Metal    Galéria