Hudobné akcie                   Hudobné akcie –časť 2.           Rock & Metal


- nie som hudobný kritik, píšem len svoje dojmy z jednotlivých koncertov a svoje názory na ne...

- videá z akcií (nahraté mobilným telefónom Nokia N95-5 Mpix fotoaparát, optika Carl Zeiss Tessar 2.8/5.6 s autofokusom) sú v galérii, účelom videí nie je dokumentovať koncerty, sú to len také momentky, ukazujúce atmosféru koncertu... 

- od koncertu Slash nahrávam na kompaktný fotoaparát (Olympus VG 160)- 14 Mpix, 5x zoom, HD video


Index - hlavné skupiny

A-  Accept 2011 H, Allice Cooper 2009 SK, Amorphis 2009 H

B- Black Sabbath  2007 SK, 2012 CZ,  Blue Effect 2010

C- Collegium Musicum 2009 SK,2010 SK,  2011 SK

D- Deep Purple 2010 PL, Dragonforce 2009 H, Dream Theater 2011 PL, 2012 H

E- Europe 2010 SK

F- Fermata 2010 SK

G- Gammaray 2010 SK, Gammaray 2013 H,  Gorgoroth 2011 SK,  Guns N´Roses 2012 SK

H- Hammerfall 2009 SK, Helloween 2011 SK, Helloween 2013 H

J- Jarre, Jean Michel  2010 H

K- Kiss 2010 H

L- Lordi 2009 SK

M- Megadeth 2010 H, Metallica 2010, H

N- Nightwish 2012 H

O- Olympic 2011 SK, Omega  2011 SK,  Ozzy Osbourne  2010 H

P- Pink Floyd, The Australian 2011 SK, Pink Floyd, 1.Slovak Revival, 2012 SK,  Pretty Maids 2012 SK

R- Rammstein 2010 H, 2011 H

S- Santana 2011 H, Satriani  2010 H, Scorpions 2011 H, Shadowside 2013 H, Stratovarius 2010 H, Stratovarius 2011 SK, Sabaton 2012 SK, Slash 2013 H

T- Tublatanka 2012 SK

U- Uriah Heep 2010 H

W- W.A.S.P. 2010 H, Waters, Roger 2011 H , Wanastowy Vjecy 2012 SK

 

Index - predskupiny:

Amoral 2009 H (Amorphis),  Before The Dawn 2009 H (Amorphis), Bloodbound  2009 SK (Hammerfall), Combichrist 2010 H (Rammstein),   Devil Driver 2010 H (Metallica), Freedom Call 2009 SK  (Gammaray), High on Fire 2010 H (Metallica), Periphery 2012  H (Dream Theater), Sabaton 2009 H (Hammerfall),    Secret Sphere 2009 SK (Gammaray), Shadowside 2010 H (W.A.S.P.),     Steelwing 2011 H (Accept),  3 Inches of Blood 2010 H (Megadeth), Trace Dawn 2010 H (Stratovarius),Turisas 2009 H (Dragonforce),  Vader 2011 SK (Gorgoroth), Valkyrja 2011 SK (Gorgoroth), Volbeat 2010 H (Metallica), Winters Verge 2010 H (Stratovarius), 

 


 

One Day Jazz Festival 2013, Košice, Stará radnica, Veľká sála, 19,00, 26.02.2013

Andrej Šeban Band       Depart Refire        Frank McComb                     

Nechal som sa nahovoriť na návštevu jazzového koncertu. Vystúpili 3 jazzové  formácie :  najprv Andrej Šeban Band. Je to 4 členná skupina s frontmanom Andrejom Šebanom (gitara, spev). Bicie- Michal Fedor, klávesy Daniel Špiner- obaja konzervatoristi.Basová gitara- Peter Rusňák. Odozneli dosť zvláštne skladby, ktoré nebudem hodnotiť, lebo sa v jazze veľmi nevyznám, ale niektoré sa mi páčili. Niektoré boli z albumu Časozber. Páčil sa mi zvuk sólovej gitary. Hudobníci podali všetci kvalitný výkon. Video som nenatočil (čo som oľutoval).

Depart Refire - trio (švajčiarsko-rakúske) na čele so saxofonistom Harry Sokal. Kontrabas - Heiri Kaenzig . Bicie - Martin Valihora (známy slovenský bubeník, hrával s Collegium Musicum). Hrali vynikajúco, svižne. Pekný zážitok.Natočil som 2 videá.

Frank McComb - "hviezda večera" z USA, trio na čele s rovnomenným chlapíkom, hral na klávesy a spieval, ale údajne je multiinštrumentalista. Basová gitara - Reggie Washington. Bicie- opäť Martin Valihora.  Perfektné výkony hudobníkov. Vaihora bol výborný, tu je ukážka jeho sólového bubnovania. Dosť ma nudili dlhé McCombove improvizácie na klávesách, chýbali tam častejšie zmeny rytmu na oživenie, ale inak to bolo naozaj výborné. Natočil som jedno dlhé video a jedno krátke (bicie sólo).

Dojem z koncertu dobrý.

galéria


 

Slash      Apocalyptic Love World Tour   

07.02.2012 Budapest, Papp László Sportaréna, 19,00

V deň odchodu do Budapesti sa zdalo, že nám to zmarí intenzívne sneženie - v Prešove bola snehová kalamita. Našťastie popoludní cesty boli ako-tak očistené. Od Košíc cesty mokré a v Maďarsku sneh bol len tesne za hranicamui- cesty miestami až suché (iný svet).

Prišlo množstvo ľudí, nerátal som až s takou účasťou. O 19,00 otvárali bránu, stáli tam dve dlhočizné fronty ľudí, ale dnu sme sa dostali pomerne rýchlo. Prepašoval som kompaktný fotoaparát (Olympus VG 160) na natáčanie videa. Novinkou bolo, že sedenie bolo voľné-kto kde chcel. Okrem toho som zistil, že vymenili sedadlá za užšie (asi chceli zvýšiť kapacitu haly).

Predskupina  bola maďarská (tak so aj predpokladal), Leander Rising 4-členná (bicie, 2 gitary, basa+klávesy + spev v jednej osobe). Hrali rock, ale miestami to hraničilo s deathmetalom. Basista-spevák dominoval, mal červené struny na basovej gitare. Začali o 19,50 a odviedli slušnú prácu. (video nemám, ale ak si chcete pozrieť nejaký videokli, tak tu je odkaz na ukážku ich tvorby >>> )

Slash: O 21,00 začal koncert introm (Halo). Slasha sprevádzal spevák Myles Kennedy so skupinou Conspirators. Sálo bola dobre ozvučená, gitarové sóla bolo počuť dobre a boli úžasné. Scéna bola skromná- vzadu kulisa s dvomi ženskými postavami anjela s krídlami a chvostom, hore nápis Slash a v strede  veľká grafika z obalu albumu Slash. Ani nejaké veľké svetelné efekty neboli, na konci vyfukovali   konfety, celé mračná. Hrali bez prestania  takmer dve hodiny, potom ešte bol prídavok. Mňa najviac zaujali Slashove gitarové sóla  (viď v galérii video5 a  video6), boli tam aj slušne dlhé sóla, hral aj na dvojhmatníkovú gitaru. Treba však povedať, že aj spevák Myles Kennedy bol vynikajúci, má zvonivý, prenikavý hlas, výšky mu nerobia problém. Odozneli staršie i novšie skladby (napr. Beggars and Hangers-on, Sweet Child of Mine, Starlight, No More Heroes, Civil War, Ghost  a iné).

Dojem z koncertu vynikajúci.

galéria  


1.Slovak Pink Floyd Revival

29.11.2012 Prešov, kino La Scala , 19,30

Jedná sa o slovenskú revivalovú skupinu. Má  8 členov - sólová gitara, sprievodná gitara, basová gitara, saxofón, bicie, kláívesy, 2 speváčky. Prostredie kina La Scala  bolo veľmi komorné, nikto nenahrával na mobil, takže som sa hanbil vytiahnuť mobil a nahrávať... takže žiadny obrazový materiál nemám.

Úvodná skladba bola Shine on You Crazy Diamond  a hneď bolo jasné, že sa jedná o profesionálny výkon, povedal by som že bezchybný. A ten pretrval do konca koncertu. Odozneli tri albumy- Wish You Weere Here, The Dark Side of the Moon a The Wall. Koncert trval 2,5hodiny. Scéna bola jednoduchá so svetelnými efektami. Ozvučenie sály bolo výborné, bolo počuť dobre všetky nástroje.

Najviac som si všímal sólového gitaristu (Jaroslav Merčiak), hral bezchybne. Všetci podali bezchybný výkon. Počas skladby Another Brick in the Wall sa pripojil aj menší detský spevácky zbor, ktorý stál na balkóne a zasvietil naň reflektor.

Dojem z koncertu vynikajúci.


Rock pod Kameňom - open air festival                                               

11.08.2012 Snina, Sninské rybníky, open air festival

V ten deň bolo veľmi chladno, cez deň 19 st., v noci cca 10-12 st.C. Prostredie sninských rybníkov je veľmi pekné, je to perfektné miesto na open air festival. Odhadujem účasť približne 5 tisíc ľudí (+-). Výčapov piva bolo dostatok, akurát najesť sa bol trochu problém- len v jednom bufete podávali jedlo. Veľké pódium bolo pod veľkým asfaltovým parkoviskom, kde stálo obecenstvo, ďalší  sedeli a ležali medzi stromami nad parkoviskom. Bufety lemovali hľadisko.

Tublatanka- legendárna slovenská rocková skupina, keď sme  sme prišli na miesto, už končili svoje vystúpenie. Ešte bolo vidno, natočil som poslednú skladbu - Žeravé znamenie osudu. Pravdu povediac, vystúpenie nebolo nič moc, dosť slabý zvuk, ale nevidel som celý ich koncert, preto to nechcem hodnotiť.

Wanastowy Vjecy - legendárna česká rocková skuoina. Medzitým sa zotmelo a predsa len koncert pri svetlách má úplne inú atmosféru. Avšak aj vystúpenie bolo perfektné, zvuk, výkon skupiny, mal som veľmi dobrý dojem, dobre s ato počúvalo. Obecenstvo reagovalo na známe skladby pozitívne. Natočil som Letíme na Venuši a Lucie, ale zaznelo tam mnoho veľmi známych skladieb (Tak mi to teda nandey, Bedna od whisky a iné).

Pretty Maids - legendárna dánska heavy metalová skupina. Takisto perfektné  vystúpenie, všetko znelo dobre. Natočil som tri videá, ktoré sú v galérii,  akurát som z technických príčin nemohol  natočiť ( čo ma veľmi škrie, ale už sa to nedá zmeniť) ich veľký hit Please don´t leave me, tak tu aspoň dávam odkaz na oficiálny videoklip...

Sabaton - švédska metalová skupina,  hlavný headliner večera. Bolo to moje druhé stretnutie s touto skupinou ( 19.04. 2009 boli predskupinou Hammerfall v Košiciach). Dosť dlho nechali na seba čakať, nekonečne dlho nazvučovali bicie a začali už po polnoci. Medzuitým sa zahustilo obecenstvo pod pódiom. Natočil som intro. Samozrejme, vystúpenie bolo  výborné, spevák má  outfit na nemecký štýl, povedal by som až  rammsteinovitý, ale spieval dobre. Skupina ospevuje rôzne vojny, takže bolo často počuť slovo "fight". Spevák je českého pôvodu a občas povedal niečo jednoduché po česky (napr."na zdraví" keď popíjal pivo z plechovky). Okrem toho rád používal slovo "fucking".

Dojem z festivalového večera vynikajúci.

galéria


 

Guns N´Roses    Topfest Plus                                 

13.07.2012 Piešťany, Letisko, 18,00 open air koncert

Celú cestu pršalo, ale po príchode do Piešťan sa zrazu vyčasilo, objavila sa jasná obloha. Aj keď začiatok akcie bol o 18,00, my sme dorazili okolo 20,00. K letisku sa vliekol dlhý (nekonečný) pomalý rad áut, ktoré smerovali na veľkú lúku, kde sa parkovalo. Snáď to chcerlo zopár organizátorov naviac, aby urýchlili proces parkovania.  Pri vstupe stál ohromný široký rad ľudí so vstupenkami v rukách- smerovali k pokladni,kde každý po ukázaní vstupenky dostal na zápästie farebný náramok (ružový). Kým sme sa dostali dovnútra areálu, už predskupiny dávno dohrali (slovenská hardrocková skupina Dorian Gray, česká skuina Arakain s Luciou Bílou) a vyhrávala reprodukovaná hudba. Vyzarealo to tam ako na pivnom feste-kopa stánkov s výčapmi, strašne veľa ľudí, prístrešky plné ľudí popíjajúcich pivo. Obsluha pri výčapoch bola pomalá, čakali sme cca pol hodiny v rade na pivo. Boli aj stánky s "metalovými potrebami"- tričká, opasky, opracky atď. Tričká Guns N´Roses stáli 30 € a ani sa mi nepáčili, tak som si nekúpil .

Zaujali sme okolo 21,30 miesto v sektore VIP standing, pod pódiom, kde tráva bola pokrytá plastom, takže sme nestáli v blate. Zatiaľ na krytom pódiu prebiehali rôzne úpravy. Oproti pódiu stála obrovská vysoká konštrukcia s projektormi a reflektormi. Konečne o 23.30 začalo vystúpenie skladbou Chinese Democracy. Scéna bola jednoduchá-svetlá, tri premietacie plátna v pozadí a jedno po ľavej strane pódia. Na plátnach prebiehali rôzne výjavy a detailné zábery  jednotlivých členov skupiny. Občas pyrotechnika.

Skupina mala 9 členov (spevák Axl Rose- pôvodný člen skupiny, 2 klávesáci, bicie, gitary- jedna z nich bola s 2 hmatníkmi). Mňa najviac zaujímal a aj zaujal gitarista DJ Ashba (mal pekné tetovanie na pravej ruke), ktorý hral skutočne excelentne, výborne sa pohral s každým tónom. Aj ostatní gitaristi boli skvelí . Zazneli rôzne zvuky gitár, vačšinou sa hralo na gitarách Les Paul, zazrel  som aj Telecaster. Tu je pekné gitarové sólo. Celkový zvuk bol dobre vyvážený, stáli sme cca 20 m od pódia, všetko znelo dobre. Podľa môjho názoru Axl sa zhostil svojej úlohy speváka tiež výborne. S publikom síce  nekomunikoval, ozval sa iba, keď uviedol niektorého z členov skupiny- vždy potom nasledovalo sólo uvedeného člena. Hrali svoj poctivý tvrdý  rock nepretržite do 2,00 hod. !! Publikum bolo nadšené. Zazneli aj najznámešie skladby ako Sweet Child of Mine, November Rain,  Knockin´ on Heaven´s Door a Don´t Cry. Zaznela aj melódia z Another Brick in the Wall, Part II od Pink Floyd. Na konci vypustili do hľadiska mračno červených papierikov (konfety), nasledovalo veľké klaňanie a poďakovanie publiku. Keď sme odchádzali, niekoľko minút sa konal  pompézny ohňostroj.

Dojem z koncertu vynikajúci.

                              

konštrukcia oproti pódia                                                                                                                                                                                                                                                                               konfety                          ohňostroj

galéria


 Nightwish     Imaginaerum World Tour 2012-2013                   

29.04.2012 Budapest, Papp László Sportaréna, 19,00

Bolo letné počasie, v Budapesti 32 st.C. Predskupiny  Eklipse a Battle Beast sme vynechali.

Potom bola dlhá pauza a Nigthwish (fínska skupina) začal hrať niekedy o 20,45 hod. Skupina má 5 členov (gitara,basová gitara, klávesy, bicie a speváčka). Ako intro sa ozvala prvá skladba z ich nového albumu Imaginaerum (ktorému je ich turné zasvätené) Taikatalvi (spievaná po fínsky) a hneď na ňu nadviazala druhá skladba z albumu Storytime. Dovtedy bolo javisko zahalené takými visiacimi bielymi franforcami, ktoré počas druhej skladby "spadli " dolu  za jasotu obecenstva, (odhadujem 15 tisíc).  Scéna nebola príliš bohatá (čakal som väčšiu výpravu), vzadu hore bola veľkoplošná obrazovka, kde sa premietali rôzne plamene, veľké oči, názov skupiny  a pod. Z času na čas pred pódiom vyšľahli plamene a biely dym z trysiek a na konci začali "snežiť" zo stropu  veľké strieborné konfety. Hrali skladby z albumu Imaginaerum, (napr. Slow,Love,Slow, The Crow,the Owl and the Dove, I Want My Tears Back, Scaretale), ale aj staršie veci z posledných 2 albumov (Nemo, Amaranth, Islander, Wish I Had an Angel, Last of Wilds). Stredná časť koncertu sa niesla v baladickom tóne, aj skladba Nemo bola zahratá baladicky. Na koniec bol prídavok a koncert skončil pred 23,00.

Zvuk bol výborný, všetko bolo dobre nazvučené.

Postreh: Nightwish je z mála skupín, ktoré znejú aj naživo  ako  štúdiová nahrávka.

Dojem z koncertu vynikajúci.

                  

galéria


 

Dream Theater     A Dramatic Turn of Events            

17.02.2012 Budapest, Papp László Sportaréna, 20,00

Toto bol už môj druhý koncert tejto skupiny, predtým to bolo v Katoviciach v júli 2011. Koncert bol  v znamení ich posledného albumu A Dramatic Turn of Eevents. Teraz sa mi zvuk zdal lepší, predsa len väčšia hala a s výbornou akustikou. Odhadujem, že bolo cca 7-8 tis.divákov.

Predskupinou boli americkí Periphery, ešte som predtým o nich nepočul, ale hneď zaujalo ich vystúpenie. Začali hrať už pred 20,00 takže sme stihli len asi 3 skladby, natočil som 2 videá. Bolo ich 6 hráčov.

Po dlhej prestávke začali hrať Dream Theater, tentokrát intro bolo iné (Bridges in the Sky) ako v Katowiciach. Ako som už povedal, zvuk bol   výborný, všeko bolo dobre počuť. Aj nahratý zvuk je dobrý :-) Scéna bola jednoduchá, za hráčmi svietili na zadnej kulise 3 veľké "kocky", kdesa premietali rôzne výjavy a po stranách pódia boli  premietacie plátna, kde bolo vidieť pekne detaily z javiska.  Hrali skladby z najnovšieho albumu A Dramatic Turn of Events (Build me Up, Take me Down, Outcry, Far from Heaven a iné), ale aj staršie veci (Surrounded, Wait for Sleep, 6:00,  a ďalšie). Bubeník Mike Mangini mal obrovskú súpravu bicích a zahral zaaujímavé sólo na bicie. Mňa najviac zaujímal gitarista svetovej kvality John Petrucci, ktorý hral perfektné sóla, niektoré neskutočne rýchle. Nakoniec bol aj prídavok. Koncert skončil okolo 23,00.

Dojem z koncertu vynikajúci.

galéria   (zatiaľ 4 videá, mám ešte ďalšie 4, ktoré čo najskôr dám na web)


 

 Gorgoroth     The Sign of Hell 2011 Tour        

30.11.2011 Košice, klub Collosseum, 18,00

Neplánovaný koncert. O koncerte sme sa dozvedeli pár dní pred ním a rozhodli sme sa ísť na poslednú chvíľu. Klub Collosseum je celkom dobrý, ponurý klub hlboko v podzemných priestoroch v centre Košíc. Je tam dobrá akustika,prítmie, všade sa vznášala hmla, napr. bubeníkov v pozadí vôbec nebolo vidieť. Lístky sme si kúpili na mieste, klub bol plný metlákov. Kúpili sme si tričko Gorgoroth.

Prepásli sme predskupinu z Bulharska (neskôr si k nám dvaja z nich prisadli v bufete a prehodili sme pár slov a spravil som z nich jedno foto).

Nasledovala predskupina Valkyrja zo Švédska.Je to blackmetalová kapela so 4 členmi-spevák , 2 gitary, bicie. Zaujímavé, že nemali basovú gitaru.Hrali dobre.      Po nich nasledovala  deathmetalová skupina Vader z Poľska, má 4 členov - spevák s gitarou, gitara, basová gitara, bicie. Hrali i zneli lepšie než Valkyrja, bubeník bol tiež kvalitný.Tu je video Vakyrja a Vader.

Nakoniec nastúpili Gorgoroth - blackmetalová skupina z Nórska. To bol riadny nárez. Majú 4 členov-spevák, gitara, basová gitara, bicie. Fascinoval ma celkový vzhľad jedného gitaristu v popredí. vyzeral ako kanibalský domorodec z tichomoria. Spevák spieval veľmi zvláštnym štýlom a hlasom, ktorý ani neviem opísať, treba si to vypočuť na videu.Počas natáčania videa podišiel ku mne chlapík, vraj :"No video!"

Dojem z koncertu veľmi dobrý.

                    

  2 členovia predskupiny z Bulharska

galéria


 

Rammstein     Made in Germany 1995-2011

10.11.2011 Budapest, Papp László Sportaréna, 20,00

Toto bol už druhý koncert Rammstein, na ktorom som bol (viď tu )  Hala bola úplne vypredaná. Prišli sme v čase, keď práve končila predskupina, ani neviem, kto to bol. V čase okolo 20, 45  keď som sedel na svojom sedadle č.1 v rade S v sektore 105, pribehli chlapíci  s hrubými červenými lanami a ohradili nimi  schody, ktoré viedli medzi sektormi dole. O chvíľu sa tade pobrala v rade za sebou celá kapela, prvý niesol vlajku, všetci mali sklonené hlavy. Taká náhoda, že išli rovno v našom sektore a vedľa mňa!! Prešli vo vzdialenosti cca 1m a ja som to "natáčal" na mobil. (Neskôr som zistil, že som v tom strese nestlačil talčidlo nahrávania, takže detailné zábery na skupinu , ktoré som myslel že mám, tak teda nemám!)

Začali tvrdo, ako to už Rammstain vždy robí a tak zahrali  20 skladieb bez prestávky a bez akýchkoľvek rečí. Scéna -osvetlenie, obrovské svetlá, ventilátor, plameňomety a pyroshow boli úžasné, zvuk neskutočný. Playlist bol na internete, takže sme vedeli, čo sa bude hrať. Po skladbe Pussy bol akože koniec, ale vedeli sme, že ešte nezahrali niektoré skladby z playlistu a potom boli "vyvolaní" na pódium a  hrali ďalej, potom opäť skončili a opäť boli "vyvolaní". Obecenstvo si prišlo na svoje.  Boli tam taktiež  nacionalistické živly, preto bolo veľa ochrankárov. Hrali aj na malom pódiu v hľadisku, prešli naň po mostíku.

Playlist: Sonne, Amerika, Keine Lust, Asche zu Asche,Sehnsucht,Feuer Frei!,Mutter,Mein Teil,Du riechst so gut, Links 2-3-4, Du hast, Haifisch, Buck Dich, Mann gegen Mann, Pussy, Mein Herz brennt, Wollt Ihr das Bett in Flammen sehen, Ohne Dich, Engel, Ich will.

Natočil som mobilom niekoľko videí,ale nahratý zvuk  je nepoužiteľný, chrčí to, bolo tam veľmi hlučne.

Dojem z koncertu vynikajúci.

                          


 

  

Dream Theater     2011 Tour

28.07.2011, Spodek, Katowice, 20,00 hod.

Pred  halou sa zhromaždil niekoľkotisícový dav a mal som obavy, že sa nedostaneme dovnútra včas. Ešte nebolo ani 20,00 a vnútri už vyhrávala predskupina, ktorej názov neviem, hrali nejaký druh pomalého rocku. Zostava klasická- 2 gitary, basová gitara, bicie. Jeden z gitaristov spieval.  Zožali celkom dobrý aplauz. Hrali  do 21,20.

Dream Theater vyšli na scénu krátko po 21,00. Intro, ktoré zahrali, nepoznám. Scéna bola  jednoduchá, vlastne žiadna, len jedno veľké plátno vzadu, kde sa premietali   videoklipy a zábery na hráčov.A samozrejme svetelné efekty, ale len štandardné. Skupina týchto kvalít si môže dovoliť kašľať na efekty. Jedná sa o americkú skupinu. Pred nedávnom z nej žiaľ odišiel bubeník Mike Portnoy, ale plne ho nahradil Mike Mangini. Ten dostal priestor  a získal si publikum  výbornou hrou na obrovskú zostavu bicích a aj zahral niekoľkominútové perfektné sólo. Spev- James LaBrie, ktorého hlas sa mi páči. Klávesy- Jordan Rudess. Basová gitara - John Myung (bolo ho slabo počuť). Najviac ma zaujímal gitarista John Petrucci, ten sa predviedol neuveriteľnými sólami. Celkový zvuk bol výborný. Hrali vyše 2 hodín, bol jeden dlhý prídavok. Zazneli skladby ako Forsaken, Endless Sacrifice, Fatal Tragedy, Caught in a Web a iné, ale zahrali aj skladbu z nového albumu A Dramatic Turn of Events  On the Back of Angels.

Dojem z koncertu vynikajúci.

galéria


 

  

Santana    

05.07.2011 Budapest, Papp László Sportaréna, 20,00

Hala bola vypredaná. Carlos Santana vyšiel na pódium pomerne načas - o 20,10 hod. Scéna bola jendoduchá- drobné svetielka na čiernom pozadí - ako hveizdy na nočnej oblohe, menili postupne farbu. V strede pozadia sa premietal detailný HD obraz, mohol som si vychutnať prácu prstov pri gitarových sólach.

Intro bolo v prvej časti  kakofonickou orchestrálkou, ale vynikajúce. Jadrom skupiny je táto zostava- 3 bubeníci, každý s inými bicími, klávesy, basová gitara, sprievodná gitara, 2 speváci a 2 trubkári. Okrem nich ešte zahrala aj černošská bubeníčka (mimochopom vynikajúce sólo). Santana nesklamal, hral úžasne, je to pán gitarista. Vystriedal 5 gitár Framus rôznej farby. Celá hudba bola založená na rytmoch, rôznych, precízne prepracovaných, traja bubeníci naozaj  excelovali. Hlavný bubeník zahral skvelé, až neuveriteľné  sólo. Zaznelo aj brilantné basové sólo.   Počuli sme skladby ako Maria MariaCorazón EspinadoEuropa a iné. Hrali 2 hod. a 10minút  prakticky bez prestania, niekoľkokrát mal krátky monológ Santana a ešte bolk prídavok 30 minút, takže celkový čas bol 2 hod. 40 minút!!  Akurát som sa nedočkal skladby, na ktorú som celý čas čakal - Samba Pa Ti.

Dojem z koncertu vynikajúci.

galéria


 

 

 

 Omega     

25.06.2011 Nitra, Amfiteáter, 20,00

Cestou do Nitry pršalo, ale v Nitre bolo jasno. Na slnku bolo celkom teplo, ale keď zašlo, bolo v amfiteátri krutých 13 st.C.

O 20,00 vyšli na pódium Collegium Musicum ako hosť koncertu. Zahrali v obvyklej zostave (Varga,Frešo,Griglák, Valihora) svoje obvyklé skladby. Už je to opakovaná skúsenosť, že zanikali Vargove sóla na organe a do popredia sa predrala sólová gitara Fera Grigláka. Čo je síce fajn, ale Collegium Musicum bez organu nie je ono. Vymenil by som zvukára. Postrehol som aj niekoľkokrát, že vyšli z rytmu. Ale celkovo to bolo dobré vystúpenie. Ešte som ich nikdy nepočul hrať na otvorenom priestranstve. Akustika v amfiteátri bola vynikajúca. Niekoľko kamier snímalo hráčov a premietali ich na dve "maloplošné" plátna po stranách pódia. Ctený čitateľ mi prepáči, že som nenahral žiadne video, lebo som si šetril batériu v mobile na Omegu. Dva koncerty Collegium Musicum už mám nahraté.

Organizátorov musím pochváliť, bolo to dobre organizované,bolo aj dostatok bufetov pre cca 15 tisíc divákov, čo sa tam zišli (aj z Maďarska).

Omega vyšla na pódium o 21,20 za obrovských ovácií. Táto legendárna maďarská skupina existuje už od r.1962 (tiež jedna z najstarších) a  zišla sa v pôvodnej 5 člennej zostave, ale ja som tam narátal až 6 hudobníkov- bol tam navyše jeden klávesista. Klasická zostava je - János Kóbor ("Mecky") - spev, György Molnár ("Elefánt") – gitary, László Benkő ("Laci") - klávesy, vokály, Tamás Mihály ("Misi") - basová gitara, vokály a Ferenc Debreceni ("Ciki") - bicie. Ako je známe, v klasickej zostave hrali len v Nitre, inde majú koncerty v 3 člennej zostave.  Ako intro zahrali známu skladbu Petróleum lámpa, potom nasledovala 10 000 lépés a iné. Boli svetelné a laserové efekty a ku koncu koncertu vypúšťali veľké lietajúce lampióny. Zvuk bol vynikajúci, každý nástroj mal nekompromisný, dobre počuteľný  zvuk. Bicie zneli super, podobne ako u Metalliky.Okolo 22,45 sa "rozlúčili", potom ich publikum privolalo a zahrali skladbu, na ktorú každý čakal celý večer- Gyongyhajú lány (Dievča s perlovými vlasmi. Je to tá skladba, ktorú od nich prevzali Scorpions). Pri úvodných tónoch naraz povstalo všatkých 15 tisíc divákov a začali spievať, lapióny vzlietali a vytvárali "na oblohe súhvezdia. Bolo to veľmi emotívne a dojemné, človeku sa tisli do očí slzy. (Keď začali hrať, zamrazilo ma,lebo moja Nokia zahlásila, že je vybitá batéria, ale nahrávanie predsa len išlo. Akurát mi prichádzajúci hovor - ako naschvál práve počas tejto skladby  prerušil nahrávanie, takže mám v nahrávke malý skok-ospravedlňujem sa). Potom boli vyvolaní na pódium ešte raz a zahrali Régi csibészek. Bol to úžasný koncert.

              

amfiteáter                                                                Collegium Musicum          Omega

Dojem z koncertu vynikajúci.

galéria


 

  

Roger Waters      The Wall 2011

22.06.2011 Budapest, Papp László Sportaréna, 20,00

V Budapesti bolo krásnych 35 st.C. Hala bola plná na prasknutie. Kto to nevie- Rogers Waters je člen skupiny Pink Floyd (basgitarista a spevák). Koncert bol venovaný projektu The Wall (stena, múr) skupiny Pink Floyd a  začal o 20,15 introm  ( In the Flesh) a ohňostrojmi. Na scéne bol po stranách širokého pódia postavený múr z bielych kvádrov. Ten sa počas koncertu postupne rozrastal smerom do stredu, až splynul v súvislý múr. Naň sa premietali efekty, kreslené i hrané výjavy. Bolo to veľmi pôsobivé. Zaujímavé bolo, že hudobníkov nebolo veľmi vidieť, Waters je veľký sebec, sám sa väčšinou pretŕčal.  Až na koniec keď všetci stáli vpredu som ich spočítal , bolo ich spolu 11 plus Waters. Jeden z nich bol asi jeho syn- tiež Waters. 

Waters veľmi málo komunikoval s publikom, prihovoril sa len párkrát aj to len nakrátko. Ak sa koncert volal The Wall, tak skutočne aj medzi ním a publikom  bola "stena". Zvuk bol vynikajúci. V prvej polovici zaznela snáď najznámejšia skladba Pink Floyd - Another Brick in the Wall. Prvá časť koncertu bol vlastne  album The Wall časť.1 a druhá časť The Wall časť2, skladby pekne zaradom. Asi po hodine bola prestávka cca 30 minút a po nej zaznela skladba Hey You, počas ktorej sme videli len múr, všetci boli za ním. Potom Waters spieval a hral pred múrom sám. Nad publikom poletovalo veľké nafukovacie prasa. Zazneli skladby ako Comfortably Numb, Is There Anybody Out There? a iné. Finálna skladba mala veľmi pôsobivý obrazový sprievod  premietaný na múre ( známe pochodujúce kladivá a  kreslené výjavy z filmových klipov Pink Floyd) a nakoniec (finále) sa múr v strednej časti zbúral. Ešte potom  na úplný záver všetci vyšli dopredu a zahrali  unplugged  skladbu a bol koniec. Divákom sa nepodarilo vyvolať ich späť. Keď sme odchádzali,  bolo o 23 hodine  28 st.C. !

              

neúplný múr                 kompletný múr                                                                                          rozlúčka

Dojem z koncertu vynikajúci.

 

galéria


 

    

Scorpions

06.06.2011 Budapest, Papp László Sportaréna, 19,00

Predskupina - maďarská skupina (podľa mňa to bola skupina Hard, ktorá sprevádzala svojho času Kiss, 5 členov-spevák, gitara, basa, klávesy, bicie), hrali rockové coververzie, celkom sa mi páčili, mali brutálny zvuk. Hala sa postupne napĺňala. Hrali asi pol hodiny, nahral som jedno video. Potom nasledovala dlhá pauza.

Scorpions prišli na scénu  okolo 20,30 hod.. Ako intro zahrali Sting in the Tail z rovnomenného ich posledného albumu. Zvuk bol superbrutálny! Scéna perfektná- mnoho  obrazoviek, kde sa premietali jednak farebné efekty, potom počítačovo graficky upravené zábery na členov skupiny, ako aj rôzne výjavy.Počas intra bolo všetko  červené. Pódium vybiehalo do hľadiska. Bubeník trónil na vyvýšenom minipódiu. Skupina má 5 členov-frontman Klaus Meine je spevák, dve gitary, basa, bicie. Všetci odviedli perfektný výkon. Hrali sa tvrdé veci (Big city nights, Loving You Sunday morning), ale aj balady- najväčšie hity  ( Send me an angel, Let me take You far away, Still loving You, The best is yet to come). Spevák  komunikoval s publikom, ktoré dobre spolupracovalo.  Mal neuveriteľný hlas (tak typický), ktorý svojou ostrosťou priam rezal.  Zaznela aj inštrumentálna skladba. Na záver boli 2 prídavky , koncert bol ukončený o 22,30 dôstojne skladbou Wind of change. Bol to opäť jeden z najlepších koncertov, aké som počul.

        (rozlúčka)

Dojem z koncertu vynikajúci.

 

galéria

 


Olympic

04.06.2011 Brezno, Aréna Brezno, 19,00

Aréna Brezno je pekná nová  športová hala- hokejový štadión.Predskupina   Láďa Tomis a Jiří Schelinger revival band  začala hrať ešte za vidna o 19,30. (Kto to nevie, tak Jiří Schelinger bol známy český rockový spevák a hudobník  70-tych  rokov, zomrel v r.1981).  Miesta na sedenie boli  v hale už plne obsadené. Spevák Láďa Tomis mal hlas podobný Schelingerovmu. Skupina mala 5 členov- spevák,  gitara, basová gitara, klávesy, bicie. Hrali výborne, samé známe veci ( napr. Sníh a mráz, Jahody mražený, Což takhle dát si špenát, Simsalabim, Holubí dum...). Publikum sa skvele zabávalo. Uvedomil som si, že ľudia chcú počuť známe veci, jedno kto ich hrá, len nech ich hrá dobre. Predskupina hrala asi 40 minút a zožala obrovský aplauz. Nasledovala 20 min. pauza.

Olympic prišli na scénu o 20,30 a sputili intro (Sopka). Skupina má 4 členov- frontman výborný spevák a skvelý gitarista Peter Janda, okrem neho basová gitara, klávesy (plus ústna harmonika a píšťala), bicie. Peter Janda vtipne poznamenal, že sú jednou z najstarších rockových skupán na svete ( od r.1962!) ale že sú v pohode a zatiaľ fungujú. Akustika bola v aréne výborná a skupina hrala tak ako každý očakával- skvelo. Janda ukázal, že je pán hudobník. Skvelý spev, gitarové sóla, skvelá basa, klávesy aj bicie. Úžasný zážitok. Zahrali okrem starých dobrých hitov (Bon soir Madamoiselle  Paris, Taky jsmem se narodil bos, Osmý den, Jednou, Dynamit, Okno mé lásky a iné) aj pár mne neznámych skladieb. Väčšinou išli  slaďáky ale odzneli aj aj tvrdšie skladby.  Publikum tancovalo, spievalo, vlnilo sa a poriadne sa zabávalo. Uprostred koncertu im doniesli stoličky a skupina si  posadala na ne a zahrali pár skladieb unplugged   ( medzi nimi aj Vlak co nikde nestaví). Na konci boli neskutočným aplauzom  vynútené dva prídavky ( Vymslel jsem spustu nápadu, Jasná správa, Slzy tvý mámy...)

Dojem z koncertu vynikajúci.

galéria


                   

   

 

Helloween & Stratovarius  The 7 Sinners World Tour 2010/11

09.04. 2011 - MŠH, Prešov, 19,00-  Pôvodne sa mal koncert konať ešte 29.01.2011, ale bol vtedy zrušený pre nevhodnú halu (hádzanárska hala malej kapacity).

Stratovarius  začali o 20,30 hod. introm. Skupina má 5 členov - spevák Timo Kotipelto, gitarista Mathias Kupiainen, klávesista, basový gitarista a bubeník. (Predtým hrala nejaká miestna predskupina.)  Prvý prišiel na pódium bubeník Jörg Michael, ktorý ako je známe- sa v posledných mesiacoch liečil na rakovinu žalúdka. Koncert bol výborný, hrali väčšinou skladby z nového albumu Elysium. Zahrali len dve staršie skladby (I am hunting high and low a Eagleheart). Nezahrali ani jednu zo svojich výborných balád. Spevák bol dobrý (je to môj obľúbený spevák), akurát som mal pocit, že zvukár stiahol výšky na aparatúre. Neskôr sa ma zmocnilo podozrenie, že hrali na požičanej aparatúre vzhľadom na fakt, že do Prešova si teraz len odskočili zo svojho turné.Atmosféra v hale bola v bode varu, ohromný aplauz (ale prídavok si publikum nevynútilo).

Helloween začali o 22,00 introm (Are You Metal?). Skupina má 5 členov- spevák Andi Deris , dve gitary, basová gitara, bicie. Hrali výborne a v hale bola skvelá nálada, ľudia sa dobre bavili. Aj tu som mal pocit, že zvukár stiahol na apartúre výšky.Hrali veci z nového albumu 7 Sinners a aj staršie veci a jednu baladu Forever and One. Po skončení si diváci vynútili poriadny prídavok.

Dojem z koncertu vynikajúci.

galéria


 

       

The Australian Pink Floyd Show   Pink Floyd´s Greatest Hits World Tour 2011

03.02. 2011, Košice, Steel Arena, 19,00

Steel Arena bola natrieskaná. Koncert sa začal  načas. Sedel som dole pod pódiom v 5.rade. Obsadenie skupiny- dvaja gitaristi (ten vpravo hral sóloval viacej ), basová gitara, klávesy, bicie, sólo spevák, saxofonista a tri "bezinky" - speváčky v pozadí ( takže spolu 10 umelcov).  Zvuk vynikajúci, hudobné výkony perfektné. Zvuky gitár boli úžasné, vychutnal som si ich. 

Úvodná skladba bola podľa môjho očakávania - Shine on You Crazy Diamond. Hudba bola doplnená svetlenými efektami, laserovou show a v druhej polovici koncertu po 15 minnútovej prestávke bola aj 3D projekcia (okuliare sme fasovali pri vstupe do Steel Areny).

Zazneli také skladby ako Money, Another Brick in the WallLearning to FlyWish You Were Here a iné. Po takmer dvoch hodinách  bol  "koniec", ale diváci ich vyvolali a bol ešte dlhý prídavok.

Dojem z koncertu vynikajúci.

galéria

 

 


 

    

Accept     Blood of the Nations Tour 2011

02.02. 2011, Budapest, Club 202 (ex-Wigwam club), 19,00

Nové miesto "činu" - Club 202 , je to tehlová stavba, typická bývalá továreň z minulého storočia, vonku všade indínske symboly (ex- Wigwam club). Začali púšťať dnu o 19,00, vždy po 5 ľudí.  Vnútri je veľká hala, na strope sú "nebesá"  z  celtoviny, všade indiánske symboly, na jednom konci haly pódium, pod ním voľná plocha, zaberajúca polovicu haly, v druhej vzdialenejšej polovici je v strede ohrádka pre  obsluhu zvuku s mixážnym pultom a naokolo drevené stoly a lavice. Po celom obvode hlay sú bufety, reštaurácia, dokonca casino. Páčilo sa mi to tam. Akustika je tam výborná.

 

Švédska predskupina Steelwing - 5 členov- spevák, bicie, dve gitary a basová gitara. Hrali dobre, ale neohromili ma. Nebolo počuť dobre gitary, hlavne jedného z nich pri sólach., spevák škriekal  strašne vysoko, najpr som si myslel, že je to žena- aj tak vyzeral.. Zaujímavé, že už počas predskupiny bola hala takmer plná. Hrali asi pol hodiny a natočil som dve videá.

         

Niečo pred pol desiatou prišli na pódium ACCEPT- 5 členov- spevák, dvaja gitaristi, basová gitara a bicie.  Výborne bolo počuť gitary- podmazy aj sóla, sólový gitarista hral vynikajúco, pohral sa s tómi, zazneli skvelé sóla, zvuk gitary bolo úžasný. Spevák spieval tiež výborne. Hrali v rýchlom tempe bez prestania vyše 1,5 hodiny a potom ešte dali dlhý prídavok.  Ľudia si koncert vychutnávali a vyslovene sa zabávali. Profesionálne vystúpenie s dobre vyváženým zvukom. Nahrávky sa mi po zvukovej stránke vydarili.

     

Dojem z koncertu  vynikajúci..

galéria

 


 

   The 7 Sinners World Tour 2010/11

Helloween

Stratovarius  

29. 01. 2011 - Handball Arena, Prešov, 19,15koncert bol naposlednú chvíľu zrušený z bezpečnostných dôvodov- malá hala, veľa predaných lístkov. Vraj bude náhradný termín- neverím.

Pôvodne sa mal koncert konať v Mestskej  hale, ktorá je veľmi vhodná na takéto koncerty- dosť priestoru, veľké hľadisko, veľká plocha pod pódiom. Keď  niekoľko týždňov pred koncertom oznámili zmenu miesta konania - Tatran Handball Arena, hneď som tušil, že z koncertu nebude nič. Tá hala nie je vhodná na takéto koncerty, je príliš malá. Predalo sa oveľa viac lístkov, ako je kapacita haly. Ľutujem, že som na nich nešiel do Budapešti v novembri minulého  roku. Druhýkrát si  tu už nekúpim lístky na žiadny koncert

 


 

W.A.S.P.  

03.12.2010, Dieselclub  Budapest, 19,00 hod.- organizátori  si na presnosť nepotrpeli a otvorili klub až po 19. hodine, medzitým sa tam vytvoril poslušný  rad fanúšikov. Čakanie spestril jeden opitý fanúšik, ktorý postupne obťažoval takmer všetkých čakajúcich. Prostredie klubu bolo ako vždy príjemné.

Niečo po 20.hodine vyšla na pódium  brazílska predskupina Shadowside. Nikdy som o nich ešte nepočul. Skupina má 4 členov- speváčka Dani Nolden, sólový gitarista, basový gitarista a bubeník. Skupina ma veľmi zaujala, speváčka bola výborná, takisto aj gitarista- tu bolo na škodu, že gitaru bolo slabšie počuť, zvukár by si zaslúžil, lebo odoznelii skvelé sóla. Hrali takmer hodinu a publikum si ich produukciu vychutnávalo, včítane mňa. Natočil som jedno video s 2 skladbami, ale kvalita zvuku je príšerná, nedá sa to počúvať. Tak tu je aspoň odkaz na ich videoklip a tu odkaz na ich oficiálnu webovú stránku.

Preto som vyššie uviedol meno speváčky, lebo som sa s ňou po skončení koncertu vyfotografoval vo foyeri, kde sa predávali tričká :-)

Nasledovala veľmi dlhá pauza a chystalo sa pódium. W.A.S.P. vyšli napódium cca o 21,40. Po stranách pódia boli filmové plátna, kde sa premietali ich videoklipy. Skupina má 4 členov- frontman skupiny Blackie - spev a gitara,  potom sólový gitarista, basový gitarista a bubeník. Hrali samé známe veci, natočil som niekoľko videí, ale opäť kvalita zvuku je žiaľ nepočúvateľná :-(  Koncert bol vynikajúci, a zvuk bol pritom dobrý (aká škoda, že v prostredí klubu je nekvalitný záznam), Blackie spieval perfektne neuveriteľne vysoko, gitarista predviedol vynikajúce gitarové sóla. Odozneli napr. také skladby ako Wild childI wanna be somebody, žiaľ tu dávam len odkazy na oficiálne youtube videoclipy.

Ako dôkaz, že som na koncerte bol,  tak tu je krátka ukážka videa Shadowside a W.A.S.P.

Dojem z koncertu - vynikajúci.

galéria


 

     

Joe Satriani  

08.11.2010, Papp László Sportaréna Budapest, 20,00 hod.- hľadisko športovej haly bolo pozdĺžne rozdelené a jeho polovica bola zahalená čiernym závesom (geniálne). Na jednej širšej polovici bolo pódium a oproti hľadisko-my sme sedeli približne v strede s dobrým výhľadom.Miesta bolo plne obsadené, ako aj plocha na státie pod pódiom.

Presne o 20,00 začala hrať predskupina Ned Evett & Triple Double- americká z Los Angeles, mala 3 členov- spevák a gitara v jednej osobe, basová gitara, bicie. Hrali výborne. Natočil som dve videá. Hrali pol hodiny jazzrock- blues.

O 21,00  sa začal koncert gitarového mága Satrianiho úvodnou skladbou. Satriani má 5 člennú skupinu v zložení- sólová gitara-on, rytmická gitara, basová gitara, klávesy, bicie.Ozvučenie bolo vynikajúce, gitarové sóla bolo výborne počuť. Scéna bola jednoduchá-reflektory a visiace svietiace tyče, potom po 4.skladbe sa rozsvietilo širokouhlé trojdielne plátno, kde sa projikovali rôzne obrazy (detailný záber na hmatník gitary, rôzne efekty-letiace hviezdy, obrazce a pod.). Satriani nesklamal, skôr naopak, bolo neuveriteľné, ako môže niekto hrať tak vynikajúco na gitaru, pohrával sa s vysokými tónmi, využíval naplno celý hmatník gitary. Striedla rôzne zvuky gitary a efekty. Hral "iba" na dvoch elektrických gitarách, červenej a bielej a  v jednej skladbe úvod hral na elektroakustickej gitare. Hralo sa bez prestania, málo rečí, prvú vetu povedal po 4.skladbe. Takto koncert fičal do 22,50, keď odoznela jediná skladba, v ktorej sa spievalo a zaznela tam aj ústna harmonika ( dobre som tušil, že je to "záverečná" skladba). Potom hráči odišli,obecenstvo ich vyvolalo a zahrali ešte 4 skladby. Koncert skončil o 23,10. Tričko som si kúpil.

Dojem z koncertu- vynikajúci hudobný výkon.

galéria

 


 

 

 

Deep Purple  

30.10.2010, Spodek, Katowice, 20,00 hod.

                                              

Ďalšie hudobné "miesto činu" - športová hala Spodek v centre Katowíc. Je to naklonený disk s kupolou - lietajúci tanier s obrovským priestranstvom v okolí. Parkovanie dobré. Už okolo 18,30 stáli dve dlhé poslušné fronty čakajúcich ľudí a vzápätí začali púšťať dovnútra. Po chodbách prúdil dav ľudí v tričkách Deep Purple. Hala sa postupne naplnila do posledného miestečka, včítane priestranstva na státie pod pódiom- zdá sa že v Poľsku má táto skupina veľa fanúšikov (ak vezmeme do úvahy, že hrali v troch rôznych poľských mestách).Odhadol som počet ľudí na cca 10 tisíc.

o 19,55 prišla na pódium predskupina  - ako somm tipoval, bola to poľská skupina s názvom SBB a diváci ju búrlivo privítali. Kým napr. v Budapešti diváci pomerne ignorujú predskupiny a radšej sa počas ich hrania zdržiavajú pri bufetoch, tu boli všetci na miestach a počúvali.Skupina hrá od r.1971 a vydala desiatky albumov. Skupina mala 3 členov- spevák a basgitarista a klávesista v jednej osobe, gitarista a bubeník. Spevák ak nehral na klávesách, tak hral na basovej gitare.Gitarista hral pomerne dobre, ale nepáčil sa mi zvuk jeho gitary. Najleoší výkon podal bubeník, mal perfektne nazvučené bubny, čo je u predskupiny neslýchané a hral výborne, zvuk bicích a spôsob hry pripomínal Larsa Ulricha z Metalliky. Zahrali na úvod jednu tvrdšiu skladbu, potom rockové slaďáky a nakoniec prešli na jazzrock. Hrali asi pol hodiny. Nasledovala polhodinová prestávka.

O 21,00 zhasli svetlá a začalo intro koncertru legendárnej anglickej skupiny Deep Purple. Z pôvodnej zostavy  ostali traja: spevák-Ian Gillan, basgitara- Roger Glover, bicie- Ian Paice. Jona Lorda za klávesami nahradil Don Airey a sólovú gitaru hral američan  Steve Morse. Zaznel poctivý hardrock a hrali plynule 4 skladby za sebou a až potom začal  Gillan komunikovať. Nuž musím konštatovať, že som čakal staré dobré kusy od starých dobrých Deep Purple a namiesto toho znelo niečo iné, čo som nepoznal. Američan Morse vtlačil celkovému soundu skupiny svoju pečať- zvuk jeho gitary, ako aj spôsob jeho hry nápadne pripomínali Joe Satrianiho, čo bola podľa mňa snaha o medernizáciu zvuku Deep Purple, ale mne sa to nepáčilo. Hral naozaj skvele, zahral niekoľko vynikajúcich gitarových sól,ale mne to sem nepasovalo. Takisto aj klávesista, hral skvele a blysol sa mnohými sólami (zahral aj od Chopina, čím si získal publikum) , ale mal som pocit, že obaja-gitarista aj klávesista  sa snažili zo všetkých síl vyniknúť a tým zabili pôvodný zvuk Deep Purple a dokonca tam niekoľkokrát zaznel aj rock and roll. . Ian Gillan spieval výborne. Potešila ma známa skladba Perfect Strangers. Napriek vynikajúcim hudobným výkonom som si po celý čas kládol otázku, kam sa podeli Deep Purple?  Keď o 22,25 konečne zaznela skladba Smoke on the Water, vedel som, že je koniec koncertu. Tak som sa tej skladby dočkal, ako ju spieva naživo Ian Gillan. Obecenstvo potom vyvolalo skupinu na pódium a nasledoval prídavok, ktorý zakončila skladba Black Night.

Dojem z koncertu- vynikajúce hudobné výkony, bol to riadny nárez, len kam sa podeli Deep Purple?!!!

galéria

 


 

        

Ozzy Osbourne  

04.10.2010, Papp László Sportaréna Budapest, 20,00 hod.- sedeli sme o 2 sektory bližšie k pódiu ako  obvykle, takže sme lepšie videli. Pred 20,00 začala hrať jedna maďarská predskupina, musím uznať, že  veľmi dobre, zvuk mali brutálny a ich názov nepoznám, nebol nikde uvedený. Zostava - spevák, dvaja gitaristi, dvaja bubeníci (jeden hral dlaňami na bongá). Spevák sa opýtal publika, že na koho čakajú (...Ozzy! Ozzy!...) a ohlásil posledné dve skladby. Natočil som dve videá. Nasledovala pauza.

Medzitým sa hala zaplnila, ale čakal som väčší nátresk (odhadujem cca 12 tisíc divákov). Krátko pred 21,00 zhasli svetlá, aby sa znovu rozsvietili s príchodom Ozzyho na pódium za hudobnéhio sprievodu. Scéna nebola vlastne žiadna, ak nepočítam obvyklé svetelné "efekty".Na pódiu stála po oboch stranách bubeníka stena z Marshallov ( 8 fullstackov na každej strane). Zostava-spevák Ozzy, sólový gitarsita Gus G., basový gitarista Blasko, bubeník Tommy Clufetos a klávesista Adam Wakeman. Zvuk bol  brutálny ( môj obľúbený prívlastok pre označenie metalového zvuku gitary), Ozzy spieval vynikajúco, gitarista bol výborný, predviedol aj samostané sólo, bubeník po celý čas tvrdo makal a mlátil do bicích z celej sily (mali výborný zvuk), klávesista splynul s hudbou, takže ho neviem ohodnotiť a basová gitara takisto. V jednej skladbe sa zjavil na pódiu ešte jeden gitarista, neviem kto to bol, možno klávesista. Ozzy sa často zabával polievaním publika hadicou, poriadnym prúdom (z nášho pohľadu zdanlivo vody - ale bola to vraj pena) . Raz vzal aj dve vedrá vody na divákov. Veľa sa nerozprávalo (ak nepočítame často používané "I can´t  fuckin´ hear You..."), ale išla jedna skladba za druhou.

Ako som dúfal, zahrali staršie veci z éry Black Sabbath, napr. Iron Man,  Aj z novšieho obdobia, napr.z albumov Scream a Dreamer - napr. Let me hear You scream, Mr.Crowley,  slaďáky Road to nowhere a  Mama I´m coming home.  Koncert skončil o 22,30 a tak ako som predpokladal, mojou obľúbenou skladbou Paranoid. Konečne som tú skladbu počul naživo na vlastné uši. Nebol žiadny prídavok, diváci sa bez protestu rozišli. Tričko som si nekúpil.

Dojem z koncertu bol výborný.

Poznámka: tak som si skompletizoval už dve slávne anglické skupiny veľkej štvorky 60.-70.rokov (Black Sabbath, Uriah Heep,Deep Purple, Led Zeppelin). Ostatných členov Black Sabbath som počul hrať v r.2007 v Košiciach- viď nižšie (Tony Iommy,Geezer Butler, Vinnie Appice), teraz to bol ich pôvodný spevák Ozzy Osbourne,v máji 2010 to boli Uriah Heep v Budapesti, onedlho to budú Deep Purple v Katowiciach.

 

galéria

 


 

Megadeth

Budapest, Petöfi csarnok , 20.06.2010, O 18,00 sme boli na mieste, už tam stála poslušná štrúdľa čakajúcich trpezlivých metalistov, zaradili sme sa tiež. Púšťať dovnútra začali po 19,00, bola aj rýchla osobná prehliadka. Stretli sme aj jedného nášho známeho  a ešte pár ďalších metalistov zo SR.. 

O 19,30 začala hrať prvá predskupina 3 Inches of Blood, už sám názova napovedá, aký druh metalu hrali, Je to kanadská skupina, má 5 členov (spevák, 2 gitary, basa, bicie). Hrali strašne rýchly metal, spevák škriekal v strašne vysokých polohách. Bubeník mal nad hlavou prístrešok z celty.Veľmi ma nezaujali, zahrali asi 5 skladieb za pol hodiny, natočil som jedno video.

Po cca polhodinovej prestávke nastúpila druhá predskupina Devil Driver z USA. Skupina má tiež 5 členov má 5 členov (spevák, 2 gitary, basa, bicie).Spevák na začiatok povedal, že ...we are from California, fuck Youuuuuuu!!!!!!.....a vôbec slovo fucking používal veľmi často. Hrali rýchly metal, spevák tiež škriekal. Zaujali ma viac ako predchádzajúca skupina, natočil som 4 videá. Spevák dobre pracoval s publikom, vyzval ich, aby v strede vytvorili kruh a v ňom sa niekoľko minút  ľudia dookola preháňali živom kolotoči. Bubeník pod celtovým prístreškom  vyzeral ako potkan v diere :-)

O 21,30 nastúpil konečne očakávaný Megadeth. Scéna skromná- vzadu veľké plátno s názvom skupiny. Skupina je z USA, má 4 členov - 2 gitray,basa,bicie. Najviac ma zaujímal frontman skupiny Dave Mustain, bývalý spoluzakladajúci člen skupiny Metallica, výborný gitarista a spevák. Ten to naozaj so svojou gitarou roztočil. Prvá polovica koncertu sa niesla v  rýchlom rytme, až v druhej polovici sa tempo trochu ukľudnilo a hudba  bola čitateľnejšia. Zaznelo Tornado of Souls , A Toute la Monde, Symphony of Destruction  a iné.Dave sa s publikom veľmi nebavil oslovil nás len asi 2x, ináč hrali bez prestania 1,5 hodiny a potom jednoducho odišli. Tričká sme si nekúpili, boli drahé na môj vkus. Dojem z koncertu bol výborný.

galéria

 


 

          

Kiss  Sonic  Boom Over Eurpe Tour 2010

28.05.2010, Papp László Sportaréna Budapest, 20,00 hod.- sedeli sme  na tom mieste, ako na Rammstein. Asi o 19,45 sa zo sály oszvala hudba- začala hrať maďarská predskupina  Hard. Mala 5 členov - spev, 2 gitary, basová gitara a bicie. Hrali hardrock a celkom sa mi páčili. Venoval som im dve videá.

V chodbe okolo haly sa prechádzalo a postávalo množstvo ľudí, mnohí boli pomaľovaní á la Kiss, včítane detí.

Sála sa zaplnila asi tak do 3/4. Niečo po 21,15  zhasli svetlá a na dvoch veľkoplošných obrazovkách  po stranách pódia začali premietať intro- ako členovia skupiny Kiss "prekračujú" športovú halu za sprievodu hudby. Potom sa rozsvietili svetlá, zazneli petardy a zasvietili "ohňostroje" na obrazovkách, vzadu svietilo širokouhlé plátno, v popredí bolo cca 30 monitorov, na ktorých sa striedali rôzne motívy a v strede bol veľký svietiaci a blikajúci  nápis KISS ( bol vyšší ako členovia skupiny). Úvodná skladba bola Modern Day Delilah z posledného albumu Sonic Boom. Členovia skupiny sú pomaľovaní podľa komiksových postáv. Skupina má 4 členov - spev a rytmická gitara Paul Stanley ( The Starchild), basová gitara a spev - Gene Simmons (The Demon, s neustále vyplazeným jazykom), sólová giatara a spev Tommy Thayer (The Spaceman), bicie Eric Singer ( The Catman).

Z posledného albumu zazneli len asi 2 skladby, ostatné boli staršie veci ( Crazy Night, I Was Made For Loving You, Black Diamond,  God Gave Rock´N´ Roll To You) a iné. Nechýbali  pódiá pod hráčmi, ktoré stúpali do výšky a zo spodu na spôsob tryskových motorov prúdil dym.V jednej skladbe vystúpila gitara ku stropu, v inej zase The Demon sa vzniesol hore a hral pod stropom strhujúcu basu.  Na širokouhlom plátne  bol obraz z perfektných kamier a výborného strihu. The Demon zaspieval aj na rodnú maďarskú nôtu " Az a szép" perfektnou maďarskou výslovnosťou ( jeho rodičia sú totiž pôvodom maďari), čo poriadne zdvihlo divákom náladu.

Po "ukončení" ich diváci vyvolali späť, zahrali I Was Made For Loving You, kedy The Starchild hral a spieval na malom pódiu uprostred hľadiska, kam sa zviezol na takej koľajnici pod stropom   a úplne na koniec  zahrali God Gave Rock´N´ Roll To You, Záver bol bombastický, efekty, zvuk, "rozbíjanie" gitary. Dojem z koncertu bol vynikajúci. Kúpil som si tričko.

 

galéria


J.M.Jarre  World Tour 2010

25.05.2010, Papp László Sportaréna Budapest, 20,00 hod.- v skladbách  J.M.Jarre sa u mňa spája  potápanie s hudbou. Totiž  pred rokmi, keď som sa zúčastňoval  súťaží v premietaní diapozitívov  spod vody, väčšina autorov (okrem mňa) používala k diapozitívom ako sprievodnú hudbu práve skladby od J.M.Jarre. Tak som sa s ním vlastne zoznámil.

Tentokrát boli miesta na státie dole pod pódiom prerobené na sedenie a práve odtiaľ bolo dobre vidieť aj počuť. Hala bola plná. Po 20,00 sa časť publika snažila roztlieskať celú sálu (aby už začal koncert), ale nepodarilo sa. J.M.Jarre prišiel na scénu okolo 20,15 hod., ale nie na pódium, ale sa zjavil  hore niekde v sektore 105 medzi divákmi, odtiaľ za veľkého rozruchu v sále, aplauzu a podávania rúk s okolosediacimi (a rýchlo vyskakujúcimi) divákmi  zbehol dole a predieral sa k pódiu, všetci diváci povstali a tí blízko neho sa  snažili  podať mu ruku.

Z pódia sa ozval po anglicky a nejaký hlas to prekladal do maďarčiny. Pred mesiacom mu umrela matka a toto bol odvtedy jeho prvý koncert  zo šnúry koncertov (ktorý-ako povedal- venoval jej). Scéna vyzerala jednoducho - množstvo mixážnych pultov a klávesových nástrojov, bicie a svetelné panely na stojanoch. Umelca sprevádzali 3 ďalší hudobníci - 2 klávesisti a bubeník. Prvá skladba bola  Oxygene 2, počas ktorej za Jarreho chrbtom  bol úzky svetlý pás od stropu dole a ten sa  začal za ním postupne rozširovať, až z neho vzniklo širokouhlé plátno, ktoré menilo farby a neskôr sa naň premietalo (nepr. rôzne animované zábery, alebo zábery z pódia v štýle retro-čiernobiele a "nízkej kvality" a la 60. roky, mal dokonca kameru na okuliaroch a videli sme na plátne z jeho uhla pohľadu, ako hrá ).

J.M.Jarre je známy laserovou show. Ťažké opísať slovami, to treba vidieť.  Inztenzita a  rôznorodosť  laserových efektov sa stupňovala, do toho sa púšťal "dym", čo vytváralo nádherný pohľad. Odoznelo niekoľko známych skladieb (   ), aj mne neznáma Souvenir of China, vtedy vypúšťali voňavý "dym". Ohromujúca bola hra na laserovej harfe - bol to zväzok 7-9 zelených hrubých lúčov, vychádzajúcich od jeho nôh vejárovite k stropu. Jarre hral tak, že rukou prerušoval jednotlivé lúče a tak vyludzoval zvuky.

Po "ukončení" vystúpenia ho diváci tlieksaním privolali späť  pódium a zahral ešte dlho očakávanú, snáď najznámajšiu skladbu Oxygene 4 a ešte dve skladby (poslednú venoval "Budapesti a ďalším mestám").

Bol to vynikajúci koncert na vysokej profesionálnej úrovni,  dokonalá súhra úžasného obrazu a zvuku. Predávali sa aj tričká.

galéria


         

Metallica   World Magnetic Tour 2010

Budapest, Puskás Ferens stadion , 14.05.2010, 17,00 hod.  K štadiónu prúdili davy ľudí rôznych národností v tričkách Metallica a zhromažďovali sa pred bránou. Otváranie brány bolo o 17,00. Jedná sa o bývalý Népstadion, čo je gigantický futbalový štadión aj s bežeckými dráhami, proste kolos s kapacitou 69 tisíc sediacich divákov. Bol to koncert pod šírou oblohou a predpovede počasia boli zlé, hlásili dážď, ale vyčasilo sa a nakoniec bola úplne jasná obloha. (Mali sme pre istotu jednorazové pršiplášte). Vstup na štadión bol dobre organizovaný, včítane osobnej prehliadky.Štadión sa pomaly zapĺňal, dole pod pódiom bolo najviac ľudí, všade kopa bufetov, stánky s predajom tričiek. My sme mali sedadlá priamo oproti pódiu, ale aj tak to bola pekná ďiaľka, cca 100m.Ale mal som divadelný ďalekohľad.Ten som niekoľkokrát použil ako teleobjektív pri fotografovaní a natáčaní videa mobilom, celkom to fungovalo.

        

Na pódiu už bola aparatúra a vyhrávala v pozadí hudba, ľudia sa občerstvovali a rozprávali. My sme stretli zopár známych. Niečo pred 19,00 vyšla na pódium predskupina High on Fire s 3 členmi-gitara+spev,basová gitara, bicie. Hrali nejaký death-metal, spevák celý čas používal growling.Veľmi ich nikto nepočúval, ale namiesto CD hudby to stačilo.  Sú z Kalifornie, nikdy som o nich nepočul.

Asi po trištvrte hodine vyšla na pódium ďalšia predskupina Volbeat, o nich som už počul, boli pred pár mesiacmi v Dieselclube, hrali o poriadnu úroveň lepšie, štadión sa medzitým sústavne zapĺňal. Je to dánska skupina, má 4 členov, hrali rock/metal.Skupina dohrala asi o 20,30 hod.  Zašlo slnko a začalo sa stmievať, medzitým bol už štadión nabitý divákmi, celá plocha dole na státie bola plná, ako aj tribúny. Odhadujem, že tam mohlo byť  najmenej 60 tisíc ľudí (subjektívny odhad).

         

Už bola úplná tma keď začali skúšať aparatúru a publikom sa začalo zabávať vytváraním mexických vĺn, mne sa to veľmi páčilo, bola to naozaj zábava (treba si to skúsiť, vrelo odporúčam).   O 21,00  dav začal skandovať a niekedy o 21,10  začala hrať METALLICA!!!  Zvukovo neskutočne úžasný nástup, až mi mráz behal po chrbte, keď som počul jasný a ostrý brutálny zvuk elektrických gitár a bicích. Nemám slov... Bola to moja prvá skúsenosť s "open air "  koncertom (pod holým nebom) a ten zvuk bol vynikajúci. Skupina hrala bez jedinej chybičky, nekompromisne, žiadne moderovanie, jedna skladba prechádzala plynule do ďalšej, iba niekoľkokrát sa ozval k divákom frontman skupiny, spevák a gitarista v jednej osobe James Hetfield. Sólový gitarista Kirk   Hammet aj basový gitarista Robert Trujillo odviedli skvelú prácu, takisto aj bubeník Lars Ulrich- ten má perfektný štýl hry a zvuk bicích. Hammet aj Hetfield striedali takmer pri každej skladbe gitaru, zahralo si tam pekných pár kusov skvelých gitár.Bezpochyby to bol najlepší koncert, aký som kedy zažil. Fascinujúci obrovský dav ľudí,  úžasný brutálny metalový zvuk, skvelý výkon skupiny. Bol aj ohňostroj a plameňomety.Ľudia  spievali známe skladby spolu s Hetfieldom. Zahrali skladby z posledného albumu Death Magnetic, ako aj staré známe kusy, včítane Nothing Else Matters, publikum bolo úplne vo vare. Žiaľ vtedy mi už došla batéria v Nokii N95 a použil som zálohu-Nokiu 6500s, ktorá má slabšiu optiku aj zvuk :-(  Po ukončení bol krátky prídavok a nakoniec sa hádzali trsátka do publika, ktoré povstalo a tlieskalo. Bol koniec koncertu.

Po stranách pódia boli  dve veľkoplošné obrazovky a najúžasnejšie bolo to, že nad pódiom bolo veľké širokouhlé plátno, kde tiež bola projekcia, hráčov snímali viaceré kamery s perfektným strihom. Toto bol dobrý nápad, takto sme videli všetky detaily.

Hodnotenie - najlepší koncert, aký som v živote zažil.

galéria


 

Uriah Heep

Budapest, Petöfi csarnok , 04.05.2010, 20,00 hod.  Už od 19,00 púšťali dnu, takže nebola žiadna tlačenica. Na moje prekvapenie už o 19,45 sa ozvala so sály hudba- začala hrať predskupina  Whitesnake Tribute Band . Mne úplne neznáma skupina, názov nebol nikde napísaný, našiel som ho až na internete.  5 členov - spevák, dve gitary, basová gitara, bubeník. Spieval v angličtine a až keď sa po skončení prvej piesne ozval po maďarsky, bolo jasné, že je to maďarská skupina. Hrali anglické hardrockové skladby (ako už názov skupiny napovedá- všetko od skupiny Whitesnake), ktoré som nepoznal (až na Crying in the Rain). Spevák  mal úžasný rozsah hlasu, perfektnú agličtinu, sólový gitarista  na Les Paul gitare zahral vynikajúce sóla, od pomalých až po pekelne rýchle preberačky. Veľmi sa mi páčil. Našťastie som neprepočul jeho meno, volá sa István Alapi. Na webe píšu, že je to najznámejší maďarský rockový gitarista. Aj bubeník bol dobrý a bicie mali skvelý zvuk. Hrali bez jedinej chybičky asi 45 minút a poriadne nahriali publikum. Fakt boli dobrí. Možno by si boli zaslúžili viac, ako len jedno video, čo som nahral, ale šetril som si batériu v mobile pre Uriah Heep.

Uriah Heep nastúpili na scénu krátko po 21.hodine. Hala bola plná. Scéna bola skromná, vzadu na kulise plátno s nápisom Uriah Heep a nejaký obrázok pod nápisom. Skupina má 5 členov- spevák  Bernie Shaw, gitarista Mick Box, basgitarista Trevor Bolder ( od r.1976, kedy nahradil Johna Wettona, Bolder hral medzitým aj s  Wishbone Ash), klávesista Phil Lanzon, bubeník Russel Gilbrook ( nie je to pôvodný člen, pridal sa k live turné v r.2007). Je sympatické, že dlhovlasí starí páni si nefarbia vlasy, ale si ponechali šediny :-))  Skupina oslavuje 40 rokov pôsobenia, vydali pri tej príležitosti album "Celebration". Mick Box vtipne poznamenal, že "...alcohol,sex and drugs... and we are still here ..." 

Odoznelo niekoľko veľmi známych skladieb (The Wizard, Free Me, Gypsy , Easy Livin), aj  veci, ktoré nepoznám.Striedali sa pokojné skladby s nekompromisným hardrockom. Výkon skupiny bol super, zvuk taktiež, kontakt s publikom nadviazali hneď. Dôlstojným ukončením koncertu bola skladba July Morning  a okolo 21,15 sa "rozlúčili" za veľkého potlesku. Potom už nasledovalo nevyhnutné vyvolanie skupiny späť a zahrali ešte pár skladieb a úplne na záver snáď najznámejšiu skladbu Lady in Black za výdatnej speváckej pomoci publika.. Dojem z koncertu je viac ako vynikajúci. Predávali sa tam tričká, šiltovky, CD s podpismi, plagáty, ale nič som si nekúpil.

galéria

 

 


 

Fermata, Blue Effect, Collegium Musicum

Všeobecné info:
Infiniti Arena je
"stará" športová hala. Bol som v nej v živote len raz, keď som ešte bol študentom a bolo to na Blue Effect (vtedy sa volali Modrý Efekt).Sála je síce
stará, ale dobrá, je tam dobrá akustika, akurát chodba je malá, ľudia sa tam tlačili pri bufete aj pri stoloch, kde sa predávali CD a tlačili sa vo fronte aj na toalety (tie sú tam otrasné), ale to sú len okrajové záležitosti.
Koncert mal začať o 19,00 ale ešte o 18,55 sme stáli vo fronte, púšťali dnu len jednými dverami. Mali sme
miesta na sedenie dole pod pódiom, cca 10 m od neho.
Boli to vlastne
tri vyše hodinové koncerty, medzi nimi dlhé prestávky, takmer pol hodiny. Skupiny hrali v poradí Fermata, Blue Effect a Collegium Musicum.Začiatok aj medzi vystúpeniami moderoval jeden trápny moderátor, ktorý doslova táral a hneď na úvod zle uviedol meno bubeníka. Pódium snímala kamera a obraz sa premietal na dve veľké projekčné plátna, takže som si mohol vychutnať detailné zábery na gitarové sóla. Vypočuť si tri koncerty bolo značne únavné, takže Collegium Musicum si niektoí už nevládali vychutnať.


Fermata   Má 4 členov- frontmanom je sólový gitarista František Griglák (kedysi bol tiež mojím gitarovým vzorom, keď ešte hral s Prúdmi a neskôr s Collegium
Musicum),
basová gitara Fedor Frešo (legendárny basgitarista), klávesy a bicie a klávesy.Úvodná skladba bola pomalá, s ťahavým gitarovým sólom. Príjemne ma
prekvapil
perfektný zvuk, bolo počuť dobre všetky nástroje, najviac ma pravdaže zaujal Fero Griglák krásnymi sólami a rôznymi zvukmi gitary, doslova sa pohral s
tónmi, hral aj rýchle preberačky aj ťahavé sóla. Hral najprv na
PRS Modern Eagle, potom ju striedal s Les Paul gitarou. Aj Frešo si zahral na dvoch basových gitarách, po prvej skladbe si vzal Fender (zaujal fakt, že ponad snímač išiel široký kovový mostík- ozdobný kryt, pre mňa je to nóvum, nakoľko sa o basové gitary nezaujímam). Dojem z koncertu bol výborný.Blue Effect   Má 4 členov. Frontmanom je sólový gitarista Radim Hladík ( môj prvý gitarový vzor) a on je jediným pôvodným členom skupiny ostatní sú ešte
mladíci (vekom, ale aj výkonom).Ešte jeden gitarista-spevák, basový gitarista-spevák a bubeník. Gitarista- spevák spieval dosť falošne, robil zbytočnú show, ako aj nadviazanie kontaktu s publikom a nútil spievať publikum ( jéje a pod.), čo sa na daný žáner hudby nehodilo a pripadalo mi to trápne. Bubeník mal obrovskú biciu súpravu, mal pred sebou štít z plexiskla, ale bicie nemali poriadny zvuk. Radim Hladík nesklamal svojou virtuozitou aj širokou škálou zvukov gitary, zahral aj sláčikom (na strednej škole som aj ja hral v jednej skladbe sláčikom na gitaru), aj dal gitaru za hlavu a tak hral.
Na detailných záberoch som si všimol, že jeho čierna Les Paul gitara už má kadečo za sebou, bol už na nej popraskaný lak (ale to nie je dôležité, len taký postreh).Len žiaľ jeho gitarista-spevák svojou činnosťou na pódiu ho úplne eliminoval,
Radim bol doslova v úzadí dokonca aj kamera mylne väčšinou snímala showmana a nie Radima, aj keď hral sóla. To ma veľmi hnevalo. Zahrali známe veci, hneď na úvod z albumu Nová Syntéza 2 skladbu Je třeba obout boty. Radim povedal, že hrajú staré veci v novom šate. Sluneční hrob bol v dosť tvrdej verzii. Hrali aj mne neznáme skladby. Čerešňou na torte v závere vystúpenia bola Ticket to ride od Beatles a nejaká odrhovačka od Depeche Mode, z čoho mi tak trochu spadla sánka, veď Radim má dosť široký repertoár, aby bol odkázaný na toto. Na záver ešte musel zahrať Čajovnu. Dojem z koncertu- Radium Hladík bol vynikajúci a mal by si nájsť seberovných muzikantov, títo ho neboli hodni.

 


Collegium Musicum    Marián Varga -klávesy, Fedor Frešo-basová gitara, František Griglák-sólová gitara, Martin Valihora -bicie. Začali skladbou Mikrokozmos od B.Bartóka z albumu Marián Varga & Collegium Musicum. Všetci podali vysoký výkon, v porovnaní s koncertom v Prešove bol lepší zvuk. Niekoľkokrát Frešo vyzýval zvukárov, aby pridali alebo ubrali na hlasitosti jednotlivých nástrojov. Varga tradične hral dobre, takisto Frešo. Valihora zahral bubnové sólo, počas ktorého všetci hráči odišli. Bicie mali vynikajúci zvuk ( pred vystúpením boli bicie "ladené", tak to robia veľkí bubeníci).Obsah koncertu bol totožný s prešovským koncertom. Zahrali Ulicu plnú plášťov do dažďa, v jednej skladbe si zaspieval Fedor Frešo.Griglák zahral pekné sóla, hral na bielej Fender gitare striedal ju s Les Paul gitarou. Po skončení ich publikum vyvolalo a zahrali Hommage á J.S.Bach  ( video part I.,    video part II.).       Dojem z koncertu bol výborný.

galéria

 


     

Rammstein (Nemecko)- 16.03.2010, Papp László Sportaréna Budapest, 20,00 hod.- SUPER!!!!   Bol to snáď najlepší z koncertov, aké som zažil. Industriálny metal.Obrovská športová hala, parkovanie v susednom parking house, služba usmerňovala autá, kde majú zaparkovať, aby sa postupne zaplňovali jednotlivé parkovacie sektory. Takže tam nebol žiadny chaos. Vystúpili sme schodiskom na veľkú rozľahlú terasu, ktorá viedla až k zastrešenej športovej hale oválneho tvaru, má cca 3 vchody- na čele hlavný červený,  my sme išli bočným modrým. Okolo haly je  plot, cez bránu púšťala služba postupne po skupinách, aby sa nehromadili pred vchodmi do haly, proste pekne zorganizované. Pri samotnom vstupe do haly bola krátka osobná prehliadka. V hale je okružný vestibul, každý sektor má svoj vlastný vchod, toalety aj bufet, takže nikde naboli tlačenice. My sme prišli 1,5 hodiny pred začiatkom a už tam boli tisíce ľudí . Vďaka dobrej organizácii sme boli vnútri raz-dva.Vo vestibule ľudia popíjali pivo, viedli debaty a kupovali tričká, čiapky, zástavy,plagáty a podobné veci. Sedadlá vnútri sú čalúnené, veľmi dobre sa sedelo. Hala bola plná ľudí, miesta na sedenie dookola boli plné a priestor dole pod pódiom bol plný tak na 90%, odhadli sme, že nás je spolu cca 20 tisíc divákov. Toľko opis miesta.

Presne o 20,00 začala hrať predskupina s názvom Combichrist. Vopred nebolo žiadne upozornenie, že bude predskupina. NIkdy som o nich nepočul. Tu je ich webová stránka. Má 4 členov a čo je zaujímavé, majú dvoch bubeníkov. Zdá sa, že jeden z nich je žena. Okrem nich je klávesista a spevák. Ich hudba kládla dôraz na rytmy (preto toľko bicích), pripomínali africké kmeňové rytmy. Prvá skladba celkom ušla, ale ostatné mi pripadali rovnaké. Bubeníci  sa zabávali odhadzovaním paličiek počas hry. Skončili asi o 20,45.

Presne o 21,00 zhasli svetlá a po temnom úvode sa svetlá rozžiarili a skupina Rammstein nekompromisne spustili skladbou Rammlied  z posledného albumu Die Liebe sit für Alle da. Musím povedať, že to bol brutálny nárez. Scéna kládla dôraz na perfektné svetelné efekty, nejednalo sa len o blikajúce a pohybujúce sa farebné svetelné lúče, ale najviac sa mi páčili 4 obrovské vznášajúce sa disky, plné svetiel, menili polohu aj sklon aj farbu, potom tri veľké ventilátory (tie sa zjavili neskôr). Hlavnou atrakciou boli plameňomety, boli sme od pódia cca 50m, ale bolo zakaždým cítiť závat tepla. Spevák aj hráči vyfukovali plamene "z úst"- mali horáky pred ústami. Okrem plameňov boli ohňostroje, petardy, vznášanie sa speváka vo vzduchu, laserové svetlá, veľké anjelské krídla, z ktorých šľahali plamene, horiaci človek. Klávesista sústavne  pochodoval na bežiacom páse, bol to zaujímavý pohľad. Potom spustili na dav pod pódiom nafukovací čln a klávesista sa na ňom chviľu člnkoval po rukách davu dave (nie je to úplne nový nápad, videl som záznam z koncertu skupiny Queen v Budapesrti, tam sa tiež jeden člen skupiny člnkoval na rukách davu). Po cca 1,5 hodine neprestajného hrania (žiadne prestávky, ani "moderovanie" neboli, hralo sa na plný výkon), sa rozsvietili svetlá a členovia skupiny sa zišli a poklonili divákom, akože bol koniec. Nato nasledovalo skandovanie, tlieskanie a pískanie a vyvolávanie späť, samozrejme úspešne a dali poriadny prídavok. Potom zase "koniec", zase vyvolanie späť a ďalší prídavok a potom už definitívny koniec cca o 23,00.  Skupina má 6 členov (  spevák, bicie, dve gitary a basová gitara, klávesy). Zvuk bol perfektný, jasný,  nástroje zreteľné, aj vokál (spevák Till Lindemann odviedol dobrý kus práce). Zvuk sprievodnej gitary bol brutálne fascinujúci (aspoň pre mňa). Hrali sa skladby z nového albumu (napr. Haifish,  Pussy, slaďák Frühling in Paris), ale aj staršie veci (Feuer frei!, Sonne, Links 2-3-4 a iné). Hodnotenie: perfektná symbióza zvuku a vizuálnych efektov (a tým je  Rammstein známy).

galéria

 

 


   

Gammaray - To the Metal Tour Europe 2010, Prešov, -Dom kultúry-estrádna sála, piatok 26.02.2010- neviem či zlyhali organizátori tým, že začali ľudí vpúšťať neskoro, ale na schodisku sa tiahla dlhá a široká štrúdľa ľudí a kým sme sa dostali do sály, už dávno  hrala:                                                              predkapela Secret Sphere (Taliansko) a stihli sme len 2 skladby. Sólovú gitaru bolo počuť dobre (to ma hlavne vždy zaujíma). Zaujal aj spevák svojimi úžasnými výškami a čistým spevom.Kapela  má 6 členov (spevák,2 gitary, basová gitara, klávesy, bicie). Kapela existuje od r.1997, vydala 5 albumov.Sála bola natrieskaná už od začiatku.                                                                                                                                                                                                                             druhá predkapela  Freedom Call (Nemecko) nastúpila po krátkej pauze . Pozoruhodnosťou je to, že bubeník a spoluzakladateľ tejto kapely Dan Zimmermann bubnuje aj s Gammaray. Kapela  má   4 členov (spevák a gitarista v jednej osobe, gitara, basová gitara, bicie). Spevák bol  dobrý. Celkovo kapela znela podľa môjho názoru  dobre. Freedom Call existujú od r.1998 a vydali už 6 albumov (plus nejaké EP,singel a live album), takže nie je to nejaká začínajúca kapela.

Gammaray (Nemecko)- keď skončila druhá predkapela, nastala dosť dlhá prestávka, bolo už po 21,00 hod. a stále nič, publikum začalo pískať a skandovať, nechali sa dosť dlho vyvolávať, kým vyšli na pódium. Scéna jednoduchá, zadná časť pódia pokrytá farebným obrazom, typickým pre Gammaray.Kapela má 4 členov  ( frontman - spevák a gitarista Kai Hansen- bývalý člen Helloween, druhá gitara, basová gitara a bicie - nám už známy dvojitý bubeník Dan Zimmermann). Hrali skladby z posledného albumu To the Metal (aj rovnomennú skladbu), aj z albumu Majesty a Land of the Free II. Spevák bol výborný, aj výborne hral sóla, treba poznamenať že jeho gitara (typu V fly) hrala hlasnejšie ako gitara (Ibanez) druhého gitaristu- ten sóloval tiež vynikajúco. Celkovo však zvuk sólových gitár dosť zanikal, čo mi vadilo( na videách však sóla počuť pomerne dobre). Bubeník mal perfektne nazvučené bicie (mimochodom bicia súprava bola kvalitnejšia a väčšia než keď bubnoval s Freedom Call),  zahral pekné sólo, za ním zabubnoval k Tureckému pochodu a kankánu, ktoré zneli z pozadia. Basgitarista bol tiež výborný a zahral aj skladbu na španielke. Zazneli aj pekné sólové duety. Kúpil som si tričko za 20 Eur. Publikum bolo aktívne a metalovo naladené od začiatku koncertu. Po "odchode" kapely z pódia  ich publikum privolalo (dosť dlho sa nechali privolávať) a pridali ešte 3 skladby a grandiózny záverečný tuš . Úplne na záver sa hádzali brnkátka do hľadiska a bubeník hodil aj paličky.

Poznatok - predkapely musia mať slabšiu aparatúru a bicie (a tým aj celkový zvuk) než hlavná kapela.Aby náhodou nezatienili hviezdu večera. Platí to vo všeobecnosti  na všetkých koncertoch.

galéria


Europe, Prešov, Mestská športová hala, 02.02.2010 - predskokanom bola česká skupina Motorband. Predtým som o nich ešte nepočul, avšak prekvapili ma, hrali veľmi slušne. Je to 5 členná skupina (spevák,dve gitary, basová gitara, bicie). Gitarové podmazy bolo počuť veľmi slabo, gitarové sóla neboli ničím zvláštnym. Texty mali v angličtine a spevák mal dosť zlú anglickú výslovnosť, mne to vadilo.Je mi záhadou, ako sa dostali ku skupine Europe. Publikum bolo dosť chladné, ruky dvíhal iba malý hlúčik pod pódiom.

Europe to spustili naplno skladbou Last Look at Eden z rovnomenného posledného albumu, bol to poriadny nárez. Z tohoto albumu ešte zahrali pár skladieb, napr. The Beast. Majú 5 členov (spevák , sólová gitara, basová gitara, klávesy, bicie).Zahrali aj staršie veci. Gitarista John Norum ma zaujímal najviac, hral úžasne s ľahkosťou a vynikajúco, zvuk jeho gitary bol perfektný. Zahral na 3 gitarách, včítane V Fly a LesPaul. Celkovo zvuk skupiny znel dobre, všetky nástroje boli dobre čitateľné, keď znela sólová gitara, tak ju bolo počuť akurát. Zvuk hodnotím ako jeden z najlepších, aké som na koncertoch zažil. Spevák Joey Tampest bol tiež výborný, dosť nebezpečne sa pohrával so stojanom na mikrofón, točil  ním v ruke, čakal som, že mu odletí do publika.Striedavo aj hral na gitare - španielke a elektrickej giatre. Publikum aj tu bolo dosť pripečené, slabo sa dostávalo do nálady napriek perfektnej hre. Až skladba Rock the Night (asi po trištvrte hodine hrania) dostala divákov do varu. Boli zahraté aj nejaké slaďáky. Po hodine sa rozlúčili, ale publikum ich divokým pískotom a tlieskaním vyvolalo naspäť, zahrali ešte dve skladby, posledná bola Final Coundown, vtedy publikum bolo vo vytržení, lebo na ňu čakalo po celý čas.. Čo sa týka publika, tvorila ho pestrofarebná zmes rôznych vekových kategórií z rôznych kútov stredného a východného Slovenska. Scéna nebola veľkolepá ( tri veľké plátené panely, na dvoch z nich   nápis Eur - ope, boli nasvecované svetlami rôznej farby). Tričká sa nepredávali (iba Motorband). Moje hodnotenie - výborný koncert. Foto zo sály.

Jedniné negatívum- moje videá,ktoré som natáčal na Nokiu N95, a je ich dosť, sú prakticky nepoužiteľné, zvuk nahrávok  na rozdiel od skutočnosti príšerný, mikrofón to nezvládol. Iba slaďáky sa ako tak dajú počúvať, kým nezačnú hrať všetky nástroje. Rozhodol som sa napriek  mizernej kvalite zvuku dať na web 2 videá na ukážku, aspoň ako to tam vyzeralo. Video1 je slaďák a video2 je Final Countdown (ťažko je tú skladbu rozpoznať...)

galéria


 

    

Stratovarius, Budapest, Petöfi csarnok, 26.01.2010- je to veľká budova neďaleko ZOO, je v nej aj letecké múzeum. Hala pravdepodobne kedysi slúžila na hádzanú, vnútri je všetko čierne- dlážka, steny, strop, čo dodávalo koncertu správnu atmosféru.Na koncertoch sa tam výlučne stojí. Pol hodiny pred "otváraním brány" (the doors) už stál poslušný rad metalistov. Otvorili tesne pred 19,00 a čo bolo pre mňa novinkou, pri vstupe sa robila osobná prehliadka (ohmatávanie), či nemáme nejaké zbrane. Predskokanmi boli  cyperskí  Winters Verge . Ak si niekto myslel, že to bude o ničom (včítane mňa), tak sa mýlil, hrali skutočne na úrovni, príjemne ma prekvapili hneď  úvodnou vyše 5 min. skladbou. Majú výborného sólového gitaristu, zahral pekné rýchle sóla. Skupina má 5 členov (spevák,gitara,basová gitara, klávesy,bicie). Veľmi príjemné prekvapenie, pekný melodický metal..Ozvučenie bolo dobré, bolo počuť všetky nástroje. Ďalším predskokanom boli fínski Trace Dawn . Ako druhí predskokani mali byť lepší ako tí prví, ale mne sa veľmi nepáčili, hrali nejaký rýchly death metal, spevák spieval  výlučne growling, trochu zanikal v hudbe. Majú 6 členov- ešte jeden sólový gitarista  navyše. Bubeník príliš žongloval s paličkami. Sólisti zahrali pekné rýchle sóla, blysol sa aj basista brilantným sólom. Stále pridávali ďalšie skladby, nie a nie skončiť. Obaja predskokani mali výborný kontakt s publikom, Vinters Verge pustili jednu chytľavú hymnickú melódiu a spievalo s nimi celé publikum..

Potom prišli Stratovarius. Skupina má 5 členov (spevák, sólová gitara, basová gitara,klávesy, bicie- boli očividne kvalitné, čomu nasvedčoval aj ich zvuk). Sound kapely mal celkom  iný level, všetko znelo dobre, počnúc bicími, tie naozaj nemali chybu (len bubeník vyzeral ako deviant- šatka an hlave a tmavé veľké okuliare). Skupina predstavila nového sólového gitaristu, hral brilantne, takisto aj basista, dali spoločný duet. Spevák bol tiež dobrý. Hneď zo začiatku dali svoj hit I am hunting high and low, potom dali nejaké veci z posledného albumu Polaris a ďalšie známe veci (Eagleheart a pod.). Samozrejme po odchode ich publikum vyvolalo a dali ešte niekoľko pekných skladieb (napr.slaďák Forever). Ozvučenie bolo kvalitné, všetky nástroje bolo dobre počuť, zašantil si aj klávesista peknými sólami. Dojem z koncertu je výborný. Skončil o 23,15.Tričko som si kúpil za 4000 forintov. 

galéria


 

      
 Alice Cooper, ŠH Cassoviasport, Košice, 18.11.2009, Alice Cooper's Theatre of Death 2008-2009. Predkapelou boli Evarest z ČR, zneli celkom dobre, ale v živote som o nich nepočul. Hrali štandardný metal, aspoň podľa môjho názoru. Po nich bola pauza vyše pol hodiny a presne o 20,00 začal Alice Cooper s príchodom na scénu vo veľkom štýle. Aj scéna bola veľkolepá, včítane svetelných efektov. Hudba bola perfektná, jednoltivé nástroje bolo dobre počuť. Hrali poctivo bez prestávky 1,5 hodiny, v poslednej piesni Alice predstavil členov kapely. Majjú dvoch sólových gitaristov, ktorí hrali miestami dvojhlasy. Potom odišli zo scény, na čo ich obecenstvo vyvolalo späť a dali ešte jednu skladbu. Alice sa nechal cca 4x popraviť rôznymi spôsobmi (gilotína, šibenica...) a aj sám "vraždil" aspoň 2x. Dosť veľa som natáčal na mobil, takže v dohľadnej dobe to aj ukážem.Kúpili sme si tričká, boli dosť drahé.

galéria
    
 
 Amorphis; Before the Dawn; Amoral - Dieselclub Budapest 28.10.2009, trojica fínskych death metalových skupín. Začali  Amoral, klub bol ešte takmer prázdny, ale rozbalili to na plné gule, spevák má výborný hlas, výšky mu nerobili problémy. Typický death metal. Mali fukáre, aby im viali vlasy.Potom nasledovali Before the Dawn, medzitým sa klub zapĺňal, tento death metal je melodickejší, skladby prepracovanejšie. Spevák mal stojan na mikrofón štylizovaný v tvare žeriava (vtipné). Nakoniec bola višňa na torte- Amorphis, klub bol natrieskaný. Predviedli najnovší almbum Skyforge, ktorý sa mi strašne páči, veľmi pekný melodický death metal. Vrelo odporúčam. Spevák Tomi Joutsen je dobrý, mal dlhé dredy až po kolená a bičoval sa nimi pri headbangingu. Mikrofón mal v tvare žezla. Publikum ich nechcelo pustiť , pridávali dobrú polhodinu. Počet členov skupiny je 6, klávesy predsa len dávajú ich hudbe plnší zvuk. Kúpili sme si pekné tričká. Po koncerte spoločné fotografovanie (my sme si toto odpustili). Ani jedna z uvedených skupín nemá nejakého výrazného sólového gitaristu ( tí ma zaujímajú najviac).

galéria
 Dragonforce - Dieselclub Budapest február 2009, predskokanov im robili fínski Turisas, mali zvláštne obsadenie, okrem gitary akordeón a husle, údajne vraj hrajú tzv. "battle metal", ako tvrdil ich spevák. Ten pri spievaní robil zvláštne gestá, asi jeho vlastná choreografia. Dragonforce z Veľkej Británie hrajú speed metal a hneď to rozbalili, spevák sa zabával polievaním publika minerálkou a hádzaním otvorených PET fliaš do publika. Veľmi dobrý koncert, len spočiatku bolo speváka slabo pocuť, postupne to obsluha mixpultu dala do poriadku.Gitaristi boli vynikajúci, hrali pekelne rýchlo, bubeník detto, až neuveriteľne rýchly metal. Hit Through Fire and Flame dali až nakoniec, keď ich publikum vyvolalo späť. Tričká boli nehorázne drahé, nekúpili sme si. Fotografovanie s členmi skupiny sme vynechali.

galéria 
 
 Hammerfall - Cassovia Košice,19.04. 2009, veľmi dobrý koncert švédskej power metalovej skupiny, sedeli sme na balkóne, akustika bola slušná, skupina hrala výborne, veľa svojich hitov, spevák Joacim Cans je výborný, gitaristi tiež, hlavne Oscar Dronjak- ten ma zaujímal najviac.Kúpili sme si tričká za slušnú cenu. Pozoruhodná skupina, ktorá sa stala jednou z mojich najobľúbenejších. Predskokanov robili Sabaton a Bloodbound.
Z koncertu nemám
žiadne video.

  Lordi - Mestská hala Prešov, 05.12.2008, v rámci rockového (roz)mrazenia, fínska metalová skupina,vystúpili až nakoniec a príjemne prekvapili. Sú to víťazi Eurovízie 2006. Všetci majú pri vystúpeniach na tvárach vymakané masky. Slušná hudba, dobrá scéna aj kostýmy. Sólový gitarista nevynikal žiadnymi super sólami,ale napriek tomu bol dobrý.

galériaCollegium Musicum - PKO Čierny Orol Prešov, 30.marec 2009, samí moji obľúbení hráči-Varga (klávesy), Frešo (basová gitara), Griglák ( sólová gitara), Valihora (bicie). Moderoval Frešo, ešte bolo cítiť, že nie sú na 100% zohratí, ale maskovali to svojou profesionálnosťou. Frešo akože vtipne priznal,že kým bude koncert v Bratislave, už budú zohratí. Varga niekoľkokrát prostredníctvom Freša požiadal, aby pohlasnili sólovú gitaru, čo sa mi páčilo, že sa nehrali na neviem čo. Každý z nich hral na vysokej úrovni, Varga mal starého Hammonda. Koncert som si riadne vychutnal.
 

galéria


 Black Sabbath - Steel Arena Košice, 26.06.2007, tento koncert som nemohol vynechať, aj keď mne osobne sa páči ich Ozzyovské obdobie, ale aj Ronnie Dio je dobrý. Hrali Heaven and Hell. Scéna bola premakaná, úžasná a pochmúrna (múr zrúcaniny kostola a plot, plamene v oknách zrúcaniny...), perfektné osvetlenie, dali si na tom záležať. Čo bolo zlé, bola akustika, zvuky sa zlievali dokopy, nemohol som si vychutnať Iommiho sóla, zvuk bol strašne ohlušujúci. Ronnie spieval odušu, Geezer Buttler mastil na basovú gitaru ako besný. Na bicie hral výborne Vinnie Appice a mal neskutočne veľa bicích nástrojov.
 

galéria


Hore     Rock & Metal          Hudobné akcie –časť 2.