Epihone SG Tony Iommi - moja gitara                         Hlavná stránka      Rock & Metal


Gitara Epiphone SG400 Tony Iommi-      je skvelo vypracovaná, bez najmenšej chybičky, ladenie Grover, hladučký hmatník, 24 pražcov, inlaye na hmatníku v tvare kríža, podpis  Tony Iommiho (gitarista Black Sabbath), mahagónové telo a krk,vynikajúci sustain,bezchybný čierny lak,  snímače Gibson Tony Iommi- dávajú brutálny overdrive zvuk.  Dohmat pohodlný aj na posledné pražce, nakoľko je krk k telu gitary lepený, čím sa získal priestor.

 K  značke Epiphone som sa dostal tak, že som zháňal gitaru s 24 pražcami, mojím "konkurzom" prešli gitary typu SG a potom ESP Viper vzhľadom k ich tvaru, ktorý sa mi páči. Vyskúšal som v rukách oba typy a nakoniec vyhrala Epiphonka :-)) Snímače Gibson USA Tony Iommi.

Problémy:

1) Jediné, čo jej môžem vyčítať je fakt, že zástrčka jacku sa čoskoro uvoľnila - bolo treba  poriadne  dotiahnuť matku, ktorá ju drží. Použil som na to skvelý nástroj "Jack The Gripper" od  americkej firmy Stewart McDonald ( www.stewmac.com )

 2) asi po pol roku začala drnčať struna G na 3 pražci. Tak som si od www.stewmac.com nakúpil potrebné pomôcky na profi nastavenie gitary a nastavil som:  rovnosť krku, výšku strún na čo najnižší dohmat,  zarovnanie pražcov, ladenie na kobylke... Zistil som, že ten 3.pražec je v mieste struny G prečnievajúci, tak som ho jemne obrúsil. Drnčanie  prestalo. Po polroku (január 2014) sa drnčanie objavilo opäť. Pri dôkladnej prehliadke som zistil, že pražec sa uvoľnil. Tu som si spomenul, ako mi pred najekým časom spadla gitara zo stoličky (strhol som ju zakopnutím o kábel) a spadla horeznačky. Vtedy po rýchlej obhliadke nejavila známky poškodenia okrem prasknutého plastu okolo snímača pri hmatníku (ten som vymenil). Zrejme vtedy došlo k uvoľneniu pražca, ktorý postupne vystúpil vyššie a struna začala drnčať. Malo mi už vtedy napadnúť, že pražec len tak neprečnieva, keď dovtedy  fungoval perfektne. Najprv som ho skúsil  jednoducho doklepnúť- išlo to ľahko, ale pražec už nefungoval, nakoľko už bol mnou obrúsený. Tak som sa odhodlal k výmene pražca. Pretože mám bohaté skúsenosti s domácou výrobou gitár na kolene z mladosti, nemal som z toho obavy. Kúpil som si oceľový pražcový drôt  od  Soller & Sivcak (ST 2,7 SS čo je približne medium pražec  ako na origináli).

Ďalší postup bol nasledovný (február 2014) :

Odcvakol som potrebnú dĺžku drôtu. Tu treba ešte povedať, že originálny pražec má na koncoch odcvaknutú časť nožičky, lebo  gitara má tzv. "bound fingerboard" - to znamená, že bo pokoch hmatníka pražec nedosahuje okraj dreva, ale je zapustený v dreve. Ja som použil malý zveráčik a jemné malé pilníky na precízne opracovanie koncov pražca. Potom som ho ešte ohol (aj keď už bol z výroby pred-ohnutý), nakoľko polomer zakrivenia hmatníka mojej Epiphone gitary  je 12´´. Vyčistil som drážku, pozdĺž drážky som na hmatník z oboch strán drážky nalepil kryciu maliarsku pásku (plastovú- aby som chránil hmatník pred lepidlom), do drážky som naniesol sekundové gélové lepidlo Locktite a vložil som pražec do drážky a riadne dotlačil na miesto- čo išlo ľahko, lebo drážka už nebola tesná. Po zaschnutí lepidla  pražec držal dobre na mieste. Samozrejme, výška pražca nelícovala so susednými pražcami- prečnieval. Bolo potrebné ho zbrúsiť a zaobliť okraje- Vždy som si na vrch pražca urobil čiaru čiernou Centrofixou a zbrúsil. tento postup som opakoval dovtedy, kým pračec nebol zarovno so susednými pražcami.  Na finálne vyhladenie pračca som použil šmirgľový papier 900 a nakoniec oceľovú vatu 0000, čím som ho úplne vyleštil.

          

prázdna drážka              nový pražec                    pražec už na mieste

 

Nakoľko som nebol úplne spokojný s malými krížmi na hmatníku a ešte k tomu boli len po 12 pražec, hmatník som ešte ďalej vylepšil, na e-Bay  som zohnal  samolepiace Tony Iommi vinylové kríže od firmy Creative Cuts  Teraz hmatník vyzerá originál ako má Tony Iommi (ten má síce kríže z rýdzeho striebra, ale nevadí). Kríže  zatiaľ držia dobre ( v čase písania  2 mesiace používania). Sú tenké, takže nezavadzajú pri bendingu.

 

nové kríže na hmatníku

 

Nakoniec som urobil ešte jedno vylepšenie gitary, namontoval som zámky na pás gitary. Kúpil som si na www.kytary.cz  straplocky zn. Dunlop. Montáž na pá sje jednoduchá, takisto aj na gitaru.

 

zámky


Hlavná stránka      Rock & Metal