Potápačské akcie - časť  2.                                                  Potápačské akcie - časť 1.                Potápanie

.


2023


Kvetnica 09.11.2023

Ja a Peter Jurčák. Jasno, bezvetrie,  9st.C, voda cca 10st., viditeľnosť cca 4m, doba ponoru 45 min., max. hĺbka ponoru 8,6m. Veľká šťuka.

              

 


Kvetnica 28.09.2023

Ja a Peter Jurčák. Jasno, bezvetrie,  22st.C, voda 18 st.C, viditeľnosť do 4m. Termoklina v hĺbke cca 7,5m.Max. hĺbka ponoru 8,1m, doba ponoru 50 minút.

           

video >>>


 

2022


Kvetnica 20.10.2022

Boli sme dvaja - ja a Peter Jurčák. Jasno, bezvetrie,  +12st.C, voda 11,2st.C, viditeľnosť do 6m. Max. hĺbka ponoru 9,5m, doba ponoru 43 minút. Pomerne krotké veľké kapre. Niekoľko otužilcov sa kúpalo.

           

video >>>


Hornád 10.02.2022

Boli sme dvaja - ja a Peter Jurčák. Oblačno až polooblačno, +6 st.C.. Viditeľnosť 3m, teplota vody 2,5st.C, mierny prúd. Videli sme 2 veľkých sumcov, Boli zvedavé na kameru, aj sa jej dotkli tlamou. Niekoľko mŕtvych mrien ako minule, nerozkladajú sa. Pekné rastliny, skaly. Max. hĺbka 4,3m, dĺýžka ponoru 50 minút.

                          

video >>>

 


 

Hornád 13.01.2022

Boli sme dvaja - ja a Peter Jurčák. Dopoludnia jasno, -3st.C. Viditeľnosť 2,5-3m, teplota vody 1,5st.C, mierny prúd. Videli sme pokope 5 veľkých sumcov, jeden z nich bol mŕtvy, ďalší bol zvedavý a priplával ku mne.  Niekoľko mrien  pod skalou v dutine. nierkoľko mŕtvych mrien. Pekné rastliny, skaly. Max. hĺbka 4,5m, dĺžka ponoru 47 min.

*              

               

video >>>

celá galéria Hornád 


 

2021


Kvetnica 16.11.2021

Išli sme ako vždy dvaja - ja a Peter Jurčák.  Cestou sa držala hmla, kde-tu slnko. V Kvetnici hmla +1st.C, bezvetrie. Jedná sa o zatopený lom, okolo vedie cesta vysypaná drveným kameňom a lavičky. Má tam svoju základňu potápačský klub Vodnár z Popradu, kde je  zariadený veľký kontajner  plávajúce mólo. Prístup k základni je cez uzamknutú závoru, mólo je taktiež zamknuté. Vstup do vody je však pohodlný, nakoľko je tam vedľa móla niečo ako minipláž, mierne sa zvažuje do vody. Dnes bolo vody nad obvyklú úroveň, cesta bola na jednom mieste zaplavená a strromy okolo brehu stáli vo vode.

Doi vody sme vošli o 12,40 a ešte vládla hmla. Teplota vody 6st.C, v hĺbke cca 5m je natiahnutá šnúra. My sme zošli do cca 10-11m a v tejto hĺbke sme napredovali 25 minút, potom cesta spät, postupne sme vyšli vyššie. Videli sme niekoľko potopených stromov, skaly a vzdialene jednu rybičku. Viditeľnosť bola cca 4m. Dĺžka ponoru 52 min. Keď sme sa vynorili, už svietilo slnko.

Hodnotenie ponoru: výborný.

Pred ponorom - hmla

                         

     

Ponor

                          

        

 

Po ponore - vyšlo slnko

                 

 

celá galéria Kvetnica >>>


 

Hornád 23.06.2021

Boli sme dvaja - ja a Peter Jurčák. Nakoľko už dlhšiu dobu vládli horúčavy okolo 30st.C, vyrazili sme  ráno  pred šiestou, cestou je obchádza zrúteného mosta pred Veľkou Lodinou so semaformi. Na mieste, kde sme sa prezliekali, bolo príjemný chládok, nad hladinou rieky sa vznášal opar (hmla).  Viditeľnosť bola do hĺbky 2m cca 75cm, hlbšie 1,5m. Kamene pokryté dlhými vlasovitými hnedými riasami, ktoré  viali v prúde, vyzerali ako srsť nejakého veľkého zvieraťa (viď foto). Max. hĺbka ponoru bola 4,6m,  doba ponoru 53min., teplota vody 13,2 st.C, prúd mierny.

                                

scenéria s hmlou                    ja                                                        Peter                                                       hnedé riasy 

celá galéria Hornád 


2020


Ružín 09.02.2020 - potápanie pod ľadom

Boli sme dvaja - ja a Peter Jurčák. Deň predtým sme išli na obhliadku Ružína, lebo mal byť slnečný víkend, holomrazy, bez snehu. Na Ružíne bol krásny súvislý ľad, na našom mieste pri brehu sa odtopilo cca 50 cm ľadu. Povedali sme si, že už nebudú také dobré podmienky na potápanie pod ľadom ako teraz. Takže sme v slnečnú nedeľu prišli an Ružín opäť, tentokrát vystrojení. Ráno bolo -7st.C, cez deň cca +2st.C, pofukoval vietor.Už z cesty bolo počuť pomerne desivé zvuky, ktoré vydával ľad- praskanie, dunenie, chvíľami ako vzdialená streľba z guľometu. Totiž mierne spúšťali hladinu Ružína a ľad klesal a praskal. Polmertový odtopený pás pri brehu tým zanikol. Desivé zvuky nás však neodradili.

Poodnášali sme si výstroj dole na breh, obliekli sa do oblekov a Peter potom vysekal  vstupný otvor, ľad mal hrúbku cca 20 cm. Vyviazali sme si šnúru a zanorili sme sa . Viditeľnosť bola cca 1 m, nebolo to najhoršie. Teplota vody 1,5 st.C. Doba ponoru 40min., max. hĺbka 15m.

 

                                   

           

video >>>

celá fotogaléria Ružín


 

2019


Hornád 02.11.2019  

Ja a Peter Jurčák. Počasie bolo ponuré - zamračené, hmla, mrholenie z hmly, +5st.C. Voda 10 st.C, viditeľnosť 2-3m, prúd mierny, max. hĺbka ponoru 4,5m, doba ponoru 53 minút. Skúšal som novú kameru Sencor, zabudol som nastaviť, aby sa display nevypínal vždy po 30 sekundách, takže som potom natáčal naslepo. Spočiatku asi pol hodiny sme nestretli ani živú dušu, potom dve veľké mreny, karas a nakoniec mi pri tvári preletela veľká strieborná placatá ryba, nestihol som ju identifikovať. Videli sme veľké, rožkaté hubky riečne, darí sa im.

                    

ja                            Peter                                                                               hubka riečna        zelená od rias             mrena                  profil ponoru

 

celá galéria Hornád 

video >>>

 


Hornád 21.09.2019  - nočné potápanie

Boli sme s Petrom Jurčákom. Počasie -jasno, cca 12st.C, po ponore už len 9 st.C. Začali sme sa strojiť za šera a keď sme vstupovali do vody, už bola tma. Viditeľnoť cca 2m, dobre postačovala na nočné potápanie. Teplota vody 15,3 st.C, prúd iba mierny. Videli sme veľa mrien, hrebenačku, ostrieže a pekné sladkovodné hubky. Trvanie ponoru 48 minút, max. hĺbka 3,3m. Super ponor.

                                      

ja                            Peter                                                                                  mrena                                                                                                                       hrebenačka                                                              

           

sladkovodné hubky                                                              profil ponoru

 

celá galéria Hornád 


 

Zakrzowek (Krakow) 06.06.2019

Bolo jasno, teplota dosiahla až 27 st.C, boli sme dvaja s Petrom Jurčákom. Cestou do Krakowa samé kolóny pre práce na ceste a výstavbu rýchlostnej cesty. V samotnom Krakove vyše hodinová kolóna, tiež pre rekonštrukciu cesty. Voda bola super, viditeľnosť od 4 do 8m. Išli sme svoju klasickú trasu- cez asfaltku dole vedľa skalnej steny do 24,5m, potom postupné stúpanie ku člnom v cca 16m, ďalej k lietadlu v cca 13n a návrat po asfaltke okolo preliezok a plošín.  Teplota vody dole 5,2st.C. Doba ponoru 55 min., perfektný ponor.

              

panoráma              ja                            Peter                     preliezky                 plošina                  profil ponoru

 

celá galéria Zakrzowek


 Zakrzowek (Krakow) 18.04.2019

Bolo jasno, 14 st.C, boli sme dvaja s Petrom Jurčákom. Viditeľnosť do 6m, kŕdle ostriežov sa vyhrievali  na slnku. Zišli sme vedľa skalnej steny do cca 24m, tam bola teplota vody 4,2 st.C. Prešli sme okolo potopených člnov a k lietadlu- je tam len jedno (to druhé s krídlami bez presklenej pilotnej kabíny).Preliezky, plošiny, počítč. Doba ponoru 50 min., perfektný ponor.

                    

panoráma                       ja                  Peter   Jurčák            ostrieže                lietadlo                                                                         profil ponoru                                 

celá galéria Zakrzowek


Hornád 09.03.2019

Polooblačno, 13st-C, silný vietor. Po dlhej dobe sme sa potápali až traja -  tretí bol Ján Rešovský, syn nášho bývalého spolupotápača Jara Rešovského  ( + 2008). Voda sa už "zlomila", bola čiastočne skalená, takže viditeľnosť klesla na cca 1m. Stretli sme jedného veľkého sumca. Max. hĺbka ponoru 4,2m, doba ponoru 46min., teplota vody 4,2 st-C.

 

                 

Ján Rešovský            Peter   Jurčák         ja                                                       mrena                     sumec                profil ponoru

celá galéria Hornád 


Hornád 16.02.2019

Jasno, +5st C, viditeľnosť 3m, možno aj viac, videný jeden veľký sumec a mnoho malých rýb, ukrytých  v dutinách pod skalami, tam bolo učupených aj niekoľko mrien. Teplota vody 2,5 st C, doba ponoru 50 minút, max. hĺbka 4,5m. Partner ako vždy - Peter Jurčák. Perfektný ponor.

 

                                   

celá galéria Hornád 

video >>>

 


Hornád 10.02.2019

Počasie bolo priaznivé, +2st.C, vietor, občas vykuklo slnko,. Boli sme s Petrom Jurčákom. Teplota vody 1,7 st.C, viditeľnosť do 3m, veľa rastlín, pekné skaliská, veľké sumce. Max, hĺbka 4,2m, dĺžka oponoru 51 min.Perfektný ponor.

                        

 

celá galéria Hornád 

video >>>


2018


Zakrzowek (Krakow), 30.10.2018

Išli sme tradične dvaja s Petrom Jurčákom, ráno bolo 14 st.,C, cez deň 20 st.C a južný silný vietor. Voda čistá, viditeľnosť dosahovala 10 m. Zišli sme do 23 m vedľa skalnej steny, potom cesta ku člnom v cca 13mm a ďalej k lietadlu, vošiel som dovnútra. Cestou späť ostrieže. Dnes bolo rýb oproti minulému ponoru veľmi málo. Teplota vody dole bola 6st.C, max.hĺbka ponoru 23,3m,  dĺžka ponoru 49 minút.

                    

jesenná panoráma         ja                                                                                Peter                                                                                profil ponoru

 

celá galéria Zakrzowek


Zakrzowek (Krakow), 17.09.2018

Išli sme dvaja s Petrom Jurčákom, ráno bolo 9 st.C, cez deň 24-26 st.C a jasno. Z brehu bola voda čistá ako krištáľ. Približne do 10-11m bola voda pomerne teplá, viditeľnosť 8m, potom  bola termoklina a teplota vody klesla na 6 st.C v 23m. Ešte v plytkej vode som si všimol, že mi do vodotesného púzdra kamery natieklo trochu vody, tak som ju vypol. Viac vody už nenatieklo. Bolo vidieť obrovské kŕdle rýb- červenice, belice, ostrieže (aj veľké exempláre). Vybrali sme sa ku lietadlám a videl som, že niečo je inak - jedno z lietadiel bolo preč!  Ponor trval 54 minút, max.hĺbka 23,4 m. Vyskúšal som vymenený nový zips na suchom obleku, novú HP hadicu a manometer a ešte nové hodinky Apeks 500m. Bol to nádherný deň

 

        

ja                                                         Peter                    profil ponoru

celá galéria Zakrzowek


 

Zakrzowek (Krakow), 18.06.2018

Pod mrakom, 19-21 st. Viditeľnosť cca 6-8m. S Petrom Jurčákom  vybrali sme sa doľava, pod plošinou veľa ostriežov,  našli sme keson (resp. veľkú plastovú nádrž), potom sme navštívili  loď HMS Gruby a jej vnútro, preplával som hrubým potrubím.

Ja:

              

 Peter Jurčák:                              

              

Ostriež:                    Profil ponoru:

  

 

video >>>

 

celá galéria Zakrzowek

 


Zakrzowek (Krakow), 21.05.2018

Krásny slnečný deň, ale len okolo 19-20 st.C, s Petrom Jurčákom. Voda 4,5 st.C. Viditeľnosť dobrá, ale bola už aj lepšia. vyskúšal som nové svetlo Mares EOS RZ12 - svieti výborne.  Navštívili sme potopenú  drevenú loď - replika karavely s nízvom HMS GRUBY, vošli sme do oboch podpalubí. Okrerm toho vrak auta, hrubé potrubie. Max. hĺbka ponoru 16,4 m.

                    

video >>>

 

celá galéria Zakrzowek

 


 

Zakrzowek (Krakow), 09.04.2018

Takmer presne po roku v Zakrzoweku spolu s Petrom Jurčákom. Krásny slnečný deň, ráno v Prešove 6st.C, popoludní v Krakowe 26 st.C ! Letný deň kazil len vietor. Voda azúrovo modrá. Viditeľnosť bola cca 8-4m, teplota vody 3st.C. Max. hĺbka ponoru bola 17m, doba ponoru 43 minút. Navštíbili sme potopené členy a lietadlá.

                            

 

video >>>

 

celá galéria Zakrzowek

 


2017


štrkovisko Veľký Meder  2.-9. august 2017

Dovolenka na Žitnom Ostrove, samozrejme nemohol som vynechať veľké štrkovisko vo Veľkom Mederi. Voda čistá, modrá, veľa rýb, a to aj veľkých. Neďaleko môjho miesta denne sedeli rybári, ale nechytili nič.

 

video >>>

 


 

Zakrzowek (Krakow), 10.04.2017

V Prešove ráno +3st.C, cestou okolo Starej Ľubovne na tráve srieň. Cez deň ale bolo 19 st., krásny slnečný deň. V Krakowe mali potápačský výcvik hasiči. Voda mala 4st., viditeľnosť slabšia cca 4-5 mm. Prešli sme s Petrom Jurčákom našu obvyklú trasu ku lietadlám. Pohodový ponor

           

 

 

celá galéria Zakrzowek


 

Hornád 01.02.2017

Po tuhých mrazoch prišlo oteplenie a odmäk. Voda v Hornáde medzi Veľkou a Malou Lodinou (Bokšov) bola čistá, viditeľnosť cez 3m. Videných 9 sumcov pokope s veľkým kaprom, čo má obhryzené plutvy .

 

                     

 pohľad na rieku         ja                                                                            Peter Jurčák  - naťahuje si na hlavu dve kukly                                       Peter Jurčák    

 

 

celá galéria Hornád 


2016


Zakrzowek (Krakow), 26.11.2016

V Prešove bolo ráno jasno a -3st.C. Od Starej Ľubovne až za Nowy Targ bola hmla, potom opäť slnko a v Krakowe bola hmla, +3st.C. Bolo tam už mnoho áut a potápačov, dokonca dve autá z Prešova.  Voda mala 8st.C , viditeľnosť bola cca 6-8, miestami aj viac.  Mal som na suchom obleku novú krčnú manžetu a tá tak trochu škttila, bude nutné ju skrátiť. Peter Jurčák mal  20 ročný suchý oblek Agama, ktorý je ešte ako nový. Videli sme potápačov, rastliny, dvoxh ostriežov, lietadlá. Max hĺbka 13m, doba ponoru 52 minút.

                    

video- >>>

celá galéria Zakrzowek


 

Zakrzowek (Krakow), 07.04.2016

Predpoveď počasia bola nepriaznivá, malo sa pokaziť počasie. Našťastie meteorológovia sa zmýlili - bolo jasno, 22st.C, čiže nádherné počasie. Boli sme dvaja-ja a Peter Jurčák.  Voda čistá, viditeľnosť cca 6m, teplota vody dole 3,5 st.C. Max. hĺbka ponoru 28,6m, dĺžka ponoru 46 min.

Našli sme potrubie na preliezanie priemeru cca 1m a dĺžky cca 10m. Neďaleko neho  sa zo dna majestátne týčila potopená veľká drevená loď -replika historickej lode. Tá loď pred pár rokmi bola na hladine a neskôr zmizla, myslel som si že ju odstránili úplne preč.  Dalo sa vplávať dnu do podpalubia. Na kapitánskom mostíku kapitán - kostra s pirátskym klobúkom. Dojem z lode bol ohromný. Potom sme našli policajnú dodávku.

Pozn.: na plytčine montéri dávali dokopy veľkú kovovú konštrukciu s drevenou plošinou, som zvedavý či to dajú pod vodu, alebo či to bude nejaká terasa. Pod budovou potápačského centra už sú vytvorené okolo vody plošiny.

                 

ja                                     Peter Jurčák                 nová konštrukcia             zrkadlo                                                               Peter & kapitán           profil ponoru

 

video >>   

celá galéria Zakrzowek


2015


Zakrzowek (Krakow), 05.11.2015

Ráno boli -3 st.C a jasno a na juhovýchodnom obzore sa odohrával tzv. "nebeský tanec" - kosák  ubúdajúceho mesiaca, žiarivo svietiaca Venuša a oranžový Jupiter. Od Červeného Kláštora až za Niedzicu  hustá hmla ako mlieko, v Spišskej Starej Vsi hmla hrubo namŕzala na cestu. V Krakowe jasno, jemný opar, po ponore bolo 14 st. Prenádherné počasie! Voda čistá ako krištáľ, viditeľnosť okolo 10m. Ešte boli rastliny, rýb menej ako minule, jeden veľký kapor. Klasická trasa ku lietadlám a späť. Doba ponoru 54 min, max. hĺbka 24,1m. Pohodový ponor. Vodotesná kamera ostala doma, preto iba suché foto.

              

ja                                     Peter Jurčák                   ja                                                                                                                  profil ponoru

 

celá galéria Zakrzowek


 

Zakrzowek (Krakow), 23.092015

Krásne počasie, čistá voda, veľa rýb, veľká šťuka. Prezreli sme si člny,lietadlá, Octaviu. Dĺžka ponoru 63 minút, max. hĺbka 23,3m. Okrem mňa sa zúčastnili sa Peter Jurčák a Peter Kľoc

                          

   panoráma                    veľká šťuka                   rastliny                        preliezka                                                                                                         ja                                     Peter Jurčák             Peter Kľoc                    profil ponoru

 

video >>>

celá galéria Zakrzowek


štrkovisko Veľký Meder  júl - august .2015

Počas dovolenky na Žitnom Ostrove som  sa chodil šnorchlovať do Veľkého Medera, kde je veľké štrkovisko s čistou vodou. Prístrojové potápanie tam zakázali, ale  v  90.rokoch som sa tam potápal. Teraz bola voda čistá tiež, viditeľnosť 4m, rastlín málo, ale húfy malých rýb. Pekné scenérie okolo tŕstia.

video >>>


Zakrzowek (Krakow), 24.06.2015

Stručne povedané - krásny deň, počasie vyšlo, ani horúco, ani zima, voda čistá, všade plno rýb, hlavne ostrieže a nakoniec jedna obrovská šťuka. Preplávali sme svoju obvyklú trasu- zostup pri skalnej stene, člny, lietadlá, preliezky , Octavia, počítač. No a nakoniec v plytčine tá šťuka. Boli sme traja- Peter Jurčák, Peter Kľoc a ja. Odišla mi batéria v kamere, video sa nedalo natočiť, ešteže sa podarilo pár záberov zo šťuky. Max.hĺbka ponoru 24,1m,  doba ponoru 64 min. Dole bola teplota vody 4,5 st.C. Našťastie hore bola voda celkom  teplá na pocit.

                               

panoráma                                                                                                                                                                                                                          ja                                    Octavia                              šťuka                                                            

          

 šťuka a Peter Kľoc                                                                                      profil ponoru

celá galéria Zakrzowek


 

Výstava "Potápanie včera a dnes"  15.mája 2015,  17:00, Košice, Východoslovenské múzeum

Išlo o slávnostné zahájenie výstavy s pozvanými hosťami, medzi ktorými som bol aj ja a  Peter Jurčák.  Výstava sa konala v krásnej  historickej budove Východoslovenského múzea v Košiciach. Organizátorom výstavy  a zároveň majiteľom exponátov je dlhoročný potápačský priateľ Peter Ferdinandy z Revúcej. Vlastní veľkú zbierku potápačskej výstroje prakticky od počiatkov potápania v bývalom Československu, včítane častí výstroje vyrobených podomácky. Jedná sa o masky, plutvy,  šnorchle, hĺbkomery, hodinky, potápačské fľaše, obleky, fotoboxy, čln a mnohé iné. Výstava vo mne vyvolala spomienky na moje potápačské začiatky. Medzi exponátmi je aj fotobox na fotoaparát Practica MTL5 mojej vlastnej výroby, ktorý som kedysi Petrovi daroval do jeho zbierky. Dnes trónil na výstave aj čiernym kufríkom  na čestnom mieste. Stretol som zopár ľudí z mojej potápačskej minulosti, potešilo ma stretnutie s Vladom Koščom.

                             
 pozvánka                                                            Vsl.múzeum                  vpr.P.Ferdinandy        ja a P.Ferdinandy        ja a môj fotobox                                                                                        P.Ferdinandy a P.Jurčák           ja                     Peter Jurčák

 

                             

 replika helmy                 historické obleky                                                                                     hodinky                       hĺbkomery                       baterky                            šnorchle                    dýchacie prístroje              nože                      

                    

   fľaše                                                                   UW skúter                    fotoboxy doma vyrobené                                       čln Gryf                       kompenzátor PL40   


 

 Tornaľa , 01.05.2015

Počasie bolo pekné - jasno až polooblačno a teplo. Boli sme dvaja s Petrom Jurčákom.  Vstup do vody bol trochu očistený od kríkov, ale bol tam 30cm tráva (konkrétne pýr). Vo vode množstvo zelených vatových rias.Viditeľnosť hore v jazierku bola cca 3m, dole 2m. Videl som veľkého kapra. Hĺbka ponoru 33,3m, doba ponoru 67 minút. Teplota vody 15,2 st.C. Pohodový ponor.

                             

                                                                                    ja                               Peter Jurčák                    ja                                                                            Peter Jurčák                                                   "nemravný" strom             jabloň a studňa

  

                                         profil ponoru  

celá fotogaléria Tornaľa


 

Zakrzowek (Krakow), 02.03.2015

Išli sme na 2 autách, ja a dvaja Petrovia. Prešov - zamračené, Stará Ľubovňa - jasno, Krakow zamračené a potom  opakované lejaky. Viditeľnosť hore cca 6m, dole 6-8 m, kolísala na rôznych miestach. Navštívili sme nálezisko úlomkov chalcedonitu (pazúrik), zopár som si nazbieral, potom člny a lietadlá - v druhom lietadle sme objavili dve naaranžované kostry (pilot a kopilot). Cestou ku brehu sme stretli pomaly sa valiacu "hmlu" tvorenú bielym kalom  ktorý spláchol lejak do vody a ktorý tiekol pod vodou po asfaltke , vyzeralo to ako živé, čelo závoja bolo vešmi ostro ohraničené od okolitej vody. Max. hĺbka 23,1m, doba ponoru 53 minút. Teplota vody 3.st.C. Cestou domov bol lejak.

                             

základňa                          panoráma                        ja                               Peter Jurčák                   Peter Kľoc                    kokpit č.1                      kokpit č.2                        kostry                                                                 Peter Kľoc                  kokpit Octavie    

              

PC                                      valiaca sa "hmla"                                                                                     začal lejak                      profil ponoru 

 

celá galéria Zakrzowek


Tornaľa , 28.01.2015

Ráno bolo v Prešove -5 st.C a jasno, išli sme dvaja s Petrom Jurčákom,  svietilo slniečko až po Tornaľu, tam nás čakala hmla (rozplynula sa až po ponore, ale to vôbec nevadilo). Viditeľnosť hore cca 3-4m, dole 2-3m.Zostúpili sme po lane na dno a tam sme si naa lano vyviazali šnúru  a zaplávali sme do kaverny. Výstup hore a potom niekoľko okružných plavieb po špirále hore. Doba ponoru bola 61 minút,max.hĺbka 33,8m. Mali sme stage s Nitroxom (ja som mal 28,5 % Nitrox). Ponor bol pohodový.

V                                              

ja                                                                                    Peter                               hmla

         

                                                                                     profil ponoru 

celá fotogaléria Tornaľa


2014   


Zakrzowek (Krakow),  14.10.2014  

Vyrazili sme o 6,00 s Petrom Jurčákom, ked sa rozvidnelo, bolo jasno a teplo.  V areáli potápačskej základne pribudli ďalšie prístrešky, terasa (á la kaviareň) s automatom na nápoje, umelo sa  zväčšil  taký  malý poloostrov a pribudol na ňom veľký dlhý prístrešok. Bolo tom niekoľko veľkých vojenských áut a plno vojakov- potápačov.  Peter mal monofľašu + stage s Nitroxom.

Viditeľnosť hore bola cca 8m, dole (v 23m) cca 4m.  Všade boli veľké kŕdle rýb (ostrieže, červenice, jalce), rastliny. Preplávali sme okolo potopených člnov a prešli k lietadlu. Po prehliadke lietadla sme ho chceli zozadu oboplávať a oči mi skoro vypadli - za lietadlom bolo ďalšie lietadlo, s vrtuľou a krídlami!! To bolo príjemné prekvapenie. Cestou späť sme stretali ďalšie kŕdle rýb.  Dĺžka ponoru 66 min., max.hĺbka 23,2m,  min. teplota vodyy (na dne) 5,2 st.C, hore do 10 m bola voda celkom teplá, cca 20 st.

                                        

panoráma                                                                                                           jeseň                                                                                                                                                                                                                                                 ja                           profil ponoru

celá galéria Zakrzowek

video >>>


 

Tornaľa , 28.07.2014

Tradične sme išli dvaja s Petrom Jurčákom. Okrem vzduchu sme mali so sebou  aj Nitrox - ja 36,6%, Peter 34 %. Nitrox sme mali ako stage (80 cuft Al fľaše). Pri  ppO2 1,2, ktoré som si zvolil ako bezpečné vychádzal MOD pre mňa cca 25m, pre Petra cca 28m.  Počasie bolo vhodné - pod mrakom, kde-tu slnko. Na hladine jazierka bol povlak siníc. Viditeľnosť v jazierku bola v jednej polovici (pri mlyne) cca 4m, v druhej cca 1-2m   ( na strane kúpaliska). Zostúpili sme potdĺž lana, od cca 15 m  bola úplne modrá voda a bolo vidieť až na dno (vertikálna viditeľnosť 15m). Na dne bola horizontálna viditeľnosť cca 10 m. Prezreli sme si kavernu,  max. hĺbka ponoru bola presne 35m.  Pri výstupe od cca 25 m som prešiel na dýchanie Nitroxu zo stage fľaše. Od 12 m sme začali krúžiť po špirále dookola smerom nahor. Natočil som video. Veľmi pohodový ponor.

                 

jazierko                                     ja                                  ja                                 Peter                                                                                                         profil ponoru

 

celá fotogaléria Tornaľa

video >>>


Ružín, 22.06.2014

Išli sme dvaja s Petrom Jurčákom. Mierne pod mrakom, občas vyšlo slnko, cca 20 st.C. Ružín plný stav vody. Hore viditeľnosť cca 0,5m- zakvitnutá voda do zelena. Od 6m sa vyjasnilo a bola viditeľnosť cca  2-3-4m, striedali sa úseky s rôznou viditeľnosťou.  Zišli sme do 20,5m, dole ešte pokračovala dobrá viditeľnosť. Videli sme zopár malých rýb, pne, skaly, rúry. Pohodový ponor.

                                           

    ja                                  Peter                                  Peter                              v 20.minúte                        peň                                    pne a skaly                                                        list                                    ostriež                             malý zubáč                       drez       

            

      peň                                rúry                                  profil ponoru

 celá fotogaléria Ružín


Zakrzowek (Krakow, Poľsko), 12.03.2014

JJa  a Peter Jurčák . Jasno, v Prešove 1st C, v Červenom Kláštore -4st.C  a Krakove už bolo teplo, nádherné počasie. Vstupné sa zvýšilo na 30 zlotých. Z hladiny zmizla veľká drevená loď. Voda bola na prvý pohľad čistá. Natáčal som video. Navštívili sme lietadlo, obruče, plošiny, Octaviu.  Po preplávaí obručí som natrafil na veľkú šťuku, ktorú som chvíľu  naháňal a vtedy som natrafil na veľkého kapra - ten však bol veľmi opatrný, nepustil ma k sebe na viac ako niekoľko metrov. Dĺžka ponoru 53 min., max, hĺbka 22,9m, teplota vody 3st.C.  Pohodový ponor.

 

video >>


 

Tornaľa  02.03.2014

Boli sme dvaja s Petrom Jurčákom, ráno mrzlo -2st.C, ale bolo jasno a cez deň bolo teplo, úplná jar.  V jazierku sa veľmi pomnožili zelené vatové riasy a na hladine som videl aj povlak siníc. Viditeľnosť bola hore lepšia ako dole, viac ako 4m, dole cca 3m. Zišli sme dole po lane, zašli do kaverny, potom hore a našli sme jaskyniarsku šnúru, po ktorej sme sa vrátili dole, kde sa vetvila na dva smery a bola tam tabuľka: Cave zone s nakreslenou smrtkou. Potom niekoľko kôl sme vystupovali hore. V jazierku som zazrel obrovského kapra, odhadujem cca 0,5m veškosť. Pohodový ponor, Doma som zistil, že mi natiekla voda do kanistra  akumulátora. Natočil som video.

profil ponoru:            

video >>   


Tornaľa  11.01.2014

Už tradične sme išli dvaja s Petrom Jurčákom. Ráno bola hmla, ktorá namŕzala, pretože bolo -4 st.C. Cestou sa vyjasnilo. V Tornali nás už čakala vykúrená miestnosť (služba potápačom). Škoda, že nemá kto očistiť schody vedúce ku kráteru, už sú zanesené zemou a lístím a kadečím. Priamo k vode je už tráva vyšliapaná a je tam všade klzké blato (nebezpečné!).  Voda  bola hore v jazierku čistá ako väčšinou - cca 4 m viditeľnosť do hĺbky asi 6 m. otom až na dno cca 2-3 m.. Zostúpili sme po lane na dno, vyviazali lanko a zaplávali sme do kaverny, naša max. hĺbka  bola 34,9m.  Potom výstup dp plytšej vody,y kde sme urobili dookola niekoľko okruhov. Dĺžka ponoru 63 min.  Teplota vody bola 12,7 st.C. Po ponore som zistil, že sa mi utopili hodinky- uvoľnila sa tesniaca korunka a natieklo mi do nich trochu vody (preto stále ukazovali  11,50!! - čiže natieklo do nich až koncom ponoru). Doma som ich otvoril, vybral batériu a  vysušil ich. Uvidíme, či pôjdu ešte ( dám vedieť).

                          0          

vstup.poriadok              zanesené schody             blato na brehu                pohľady na vodnú hladinu                                   slnko                              odpadávajúci íl v jaazierku                                  

                                     

rúry                                   jaskyniarske lanko s trojuhol,značkou                                                       riasy                                    Peter                             ja                                      profil ponoru                     voda v hodinkách


2013        


Tornaľa , 24.11.2013

Boli sme dvaja s Petrom Jurčákom. Do vody šiel s nami aj Laco Lörincz - miestny sprievodca potápačov (dive-master). Počasie bolo mizerné- lejak, teplota vzduchu 9 st. C. Našťastie  je ožné využiť pohostinnosť  budovy "mlyna", kde  je možné si zakúriť (je tam výkonný teplovzdušný fúkač- viď foto nižšie, ktorý zakúri behom 5 minút ako nič), voda. WC, kuchyňa.  Na brehu bolo šmykľavo, preto som o strom uviazal lano, aby sa dalo ľahko vystúpiť z vody po ponore. Cestou k vode som sa však pošmykol a v momenete som sedel na zadku aj s 50 kg výstrojou. Našťastie najprv dosadli fľaše a až potom ja, takže sa mi nič nestalo. Ledva sa mi podarilo vstať zo zeme (blata).

  Hore bola viditeľnosť cca 6m, zostúpili sme pozdĺž lana na dno, kde bola viditeľnosť cca 4m. uviazali sme pomocné lanko a vybrali sme sa do kaverny, skončili sme pre stenách kaverny v hĺbke 34,6 m. Potom výstup po lane do cca 10m a ďalej niekoľko špirál dookola. Ponor trval 63 minút. Teplota vody 13,5 st.C.  Zdá sa, že rokmi klesá teplota vody, pred 20 r. bola o pár stupňov vyššia.

                             

vrátnica areálu                                                  mačka na vrátnici           užitočné info na bráne                                     brána k u kráteru          pohľad na čistú vodu                                      pomocné lano             pri !mlyne"                    výkonný fúkač

profil ponoru

celá fotogaléria Tornaľa


 

Ružín, 06.10.2013

Išli sme dvaja s Petrom Jurčákom. Počasie- pekne jasno, ale čerstvo, cca 16 st.C. Hladina vody bola cca 2 mm pod normálom a už z brehu bolo vidieť, že je čistá. Hore bola viditeľnosť cca 4m, dole v 20 m cca 3m. Videli sme pekného zubáča, kolmé skalné steny.  Výstup po ponore hore stramým brehom bol   hrozný :-(

 

celá fotogaléria Ružín


 

Tornaľa, 11.09.2013 - kráter

Bol som s Petrom Jurčákom. Počasie - zamračené, neskôr dážď, bezvetrie (celkom príjemne). Treba sa vopred objednať na potápanie. Potom sa treba zaregistrovať na recepcii, ktorá sídli v komplexe budov v areáli kúpaliska. Poplatok za potápanie je 15 Eur. Dostali sme kľúč od "mlyna" - je to budova pri kráteri, zvonku dosť  zanedbaná, vnútri  na prízemí dva veľké miestnosti, kuchyňa, 2x kúpeľna s WC, na poschodí tri podkrovné izby. Všetko je zariadené v retro štýle 60.roky. Ale stačí to na komfortné prezliekanie a odpočinok.

Breh okolo krátera je dookola súvislo zarastený kríkmi a tŕstím, je však vykosený chodník. Plný stav vody, na hladine plávajú zhluky rias. Viditenosť hore aj dolu je cca 3m. Zišli sme po lane na dno, ktoré je cca v 30m, potom so šnúrou  do kaverny. Potom výstup do cca 10 m a odtiaľ po špirále dookola niekoľkokrát pomalý výstup. Je tam veľa drobných rybičiek.  Pohodový ponor. Až na skutočnosť, že po príchode pri obhliadke krátera som tak trochu namočil fotoaparát do vody, ale našťastie po vysušení funguje.

                             

   pohľad na kráter                                              "mlyn"                            obývačka                                                           "zasadačka"                                                        kuchyňa                               chodba a izby v podkroví 

  

                                profil ponoru

celá fotogaléria Tornaľa


štrkovisko Veľký Meder - august 2013

Šnorchlovanie v bývalom štrkovisku,

video >>


 

Zakrzowek (Krakow, Poľsko), 12.06.2013

Išli sme  traja  - ja , Peter Jurčák a Peter Kľoc. Ráno trochu popŕchalo, ale cestou sa vyčasilo a v Krakowe bolo polooblačno, bezvetrie a 20 st.C. Po príchode k vode nám tak trochu spadla od prekvapenia sánka- videli sme pomerne mútnu vodu (po lejakoch).  Okrem nás tam bolo cca 20 poľských potápačov.  Najprv sme zaplávali po hladine k tej drevenej lodi, čo sa týči na vodnej ploche, ale jednak bola hore veľmi zlá (cca do 1 m) viditeľnosť a jednak nebolo na nej čo pozerať- oboplávali sme jej trup dookola a to bolo všetko. Potom sme sa po hladine vrátili k asfaltovej ceste a spustili sme sa popri skalnej stene do  23,3m, to bola viditeľnost 4-6m, zaplávali ku potopeným člnom a návrat pozdĺž skalnej steny. Videli sme zopár rýb- ostrieže a  niečo podobné ako pleskáč. Takže vlastne sme urobili dva ponory. prvý 8 minút s max. hĺbkou 8m, hore teplota vody 11 st.C a druhý ponor 44 minút  do 23,3m kde bola teplota vody 3st.C.

                                       

pohľady na vodenú plochu                                                                          parkovisko                   Peter K.                             Peter J.                          Peter J. pri lodi                          ja                          ja a Peter J.          

celá fotogaléria Zakrzowek

video >>>       


Potápanie