Moje suveníry                                      Hlavná stránka    Potápanie   Galéria


Amfory

 Pri potápaní  z brehu v Chorvátsku v okolí mestečka Mali Lošinj sme natrafili na "amforové pole" - preto v úvodzovkách, lebo sa jednalo už len o rozbité zvyšky. Tak som sa v nich trochu pohrabal a pár úlomkov, ktoré sa mi pozdávali,  som si vzal. Bolo to v roku 1994 a bolo tesne po ukončení vojnového konfliktu na Balkáne.V tých časoch tam bolo len zopár potápačov, o Chorvátsko nebol veľký záujem (v dôsledku toho bolo more bohaté na život). Colníci vtedy veľmi nekontrolovali batožinu, tak som sa odvážil tých pár úlomkov preniesť cez hranice domov. Som si istý, že sa nejednalo o archelolgické nálezisko, ale o smetisko  a že som tým nikomu nesopôsobil žiadnu škodu.

Zdá sa,že sa jedná o zvyšky gréckych amfor z r. cca  z 2. storočia p.n.l., t.j.  2200 rokov staré...  Podľa tvaru je to tzv. "neck type" amfora, čo znamená, že medzi krkom amfory a jej telom je pomerne ostrý uhol - "plece" (shoulder) - ( na rozdiel od tzv. "one-piece type", kde krk plynule prechádza do tela amfory). Neck type amfory boli typické pre rané obdobie starého Grécka a boli neskôr postupne nahradené one-piece tvarom.

Anatómia amfory- amfora má hore tzv. "lem" - u mojej amfory má trojuholníkový prierez, "krk", "rukoväte", "plece", "telo" a "noha".

Podobné grécke amfory našiel  pod vodou  team J.Y.Cousteaua  v r.1952 pri Grand -Conglué (našli sa tam na jednom mieste dva vraky lodí, jedna loď bola grécka, druhá rímska, obdobie gréckej lode datovali do 2.storočia p.n.l. a z nej pochádza grécka amfora na obrázku - moja sa jej podľa môjho názoru úplne  podobá.

                              

 


Mušle

Mám doma aj pár lastúr a ulít, väčšinou som ich kúpil (tie exotické), zopár mám z Chorvátska a jeden druh (chronicky známa rapana) je z Bulharska, niečo mi doniesol brat z exotických krajín

1. Tridacna  maxima - rozďava veľká

2.  Pinna squamosa - stehnovka

3.  Pecten jacobaeus - hrebeňovka jakubská

4.  Cordium tuberculatum - srdcovka

5.  Murex brandaris - ostranka stredomorská

6.  Rapana thomasiana -

7. Murex Cabriti - ostranka Cabritova

8.  Strombus ?? - je to nejaký krídlatec, ale neviem aký

9.  Strombus gigas - krídlatec veľký

10. a 11.   Cyprea tigris - porcelánovec tigrí (zospodu a zhora)

12. Conus gloria-maris - homôľka morská sláva

13. Cypraecassis rufa -  šišatec červený

Najkrajší z nich je posledný -Cypraecassis rufa (šišatec červený)


Kostra morského ježa

  


Ďalšie "starožitnosti"

V rieke Hnilec v Slovenskom raji som našiel zhrdzavený vojenský bodák z II. svetovej vojny.


hore                             Hlavná stránka    Potápanie   Galéria